Squateři budou mít možná nové bydlení

Obyvatelé squatu Milada možná budou mít nové bydlení. Po jednání s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem to řekl jejich zástupce Jan Němec. Příznivci squaterů protestovali proti včerejšímu vyklizení pražské vily před budovou Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je majitelem domu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský squat Milada v Praze 8 začala vyklízet bezpečnostní agentura

Pražský squat Milada v Praze 8 začala vyklízet bezpečnostní agentura | Zdroj: ČTK

Jednání patnácti zástupců squaterů a jejich přívrženců v Ústavu pro informace ve vzdělávání nepřineslo žádné výsledky. Naopak s pozitivní zprávou se vrátil Jan Němec z jednání ve Strakově akademii.

Při jednání podle něj ministr Michael Kocáb řekl, že se mu ozvala jistá osoba, která nabídla squaterům do konce roku bezplatné bydlení. Kde se budova v Praze nachází squateři údajně nevědí a zvažují zda tuto nabídku přijmou.

Před budovou Ústavu pro informace ve vzdělávání, který vlastní vilu Milada, se v poledne sešlo asi tři sta squaterů, aby demonstrovali proti úternímu vyklízení squatu Milada. Jejich požadavkem bylo, aby před budovu vyšla ředitelka ústavu. Ta jim nabídla, že se setká s třemi vybranými zástupci ve své kanceláři.

Squateři ale nechtěli na takové podmínky přistoupit. Tvrdili, že by to nebylo veřejné jednání. Vybraní jedinci navíc podle nich nemohou rozhodovat za celou komunitu.

Majitel pozemku, na kterém objekt stojí, se rozhodl vilu vyklidit kvůli stížnostem okolních obyvatel na hluk a nepořádek. Squat proto včera začala vyklízet za přítomnosti policie najatá bezpečnostní agentura. Celou akci doprovázely celý den drobné potyčky squaterů s policisty. Bylo při nich zatčeno několik lidí a tři policisté byli zraněni.

Majitelem squatu je Ústav pro informace ve vzdělávání, který nechal vilu Milada zapsat zpět do katastru nemovitostí a nyní může tímto majetkem disponovat. Podle své mluvčí Bohumily Beranové chtějí vyklidit také další objekt zvaný Miluška, stojící necelých 300 metrů od squatu Milada.

Vilu na rozhraní Troje a Holešovic předcházející majitelé opustili v roce 1988. Milada je tak nejstarším a zároveň posledním squatem v hlavním městě.

Přečtěte si také:
Squateři už opustili vilu Milada
Protest proti vyklizení kultovního squatu v Berlíně
Kodaň se kvůli vystěhovanému squatu změnila v bojiště
Vyklízení squatu v Kodani provázely střety s policií
Život pod cizí střechou
Obyvatele pražské vily Milada kontrolovali policisté

Alžběta Rákosová, Jan Herget, Barbora Mocová, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme