Squateři budou mít možná nové bydlení

Obyvatelé squatu Milada možná budou mít nové bydlení. Po jednání s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem to řekl jejich zástupce Jan Němec. Příznivci squaterů protestovali proti včerejšímu vyklizení pražské vily před budovou Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je majitelem domu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský squat Milada v Praze 8 začala vyklízet bezpečnostní agentura

Pražský squat Milada v Praze 8 začala vyklízet bezpečnostní agentura | Zdroj: ČTK

Jednání patnácti zástupců squaterů a jejich přívrženců v Ústavu pro informace ve vzdělávání nepřineslo žádné výsledky. "Nic jsme s demonstranty nedojednali, nic jsme jim neslíbili, ani bychom jim nemohli dát žádnou náhradu, protože ti lidé tam byli tam ilegálně, nemají v tom majetku co dělat," uvedla mluvčí ústavu Bohumila Beranová.

Naopak s pozitivní zprávou se vrátil Jan Němec z jednání ve Strakově akademii. Při jednání podle něj ministr Michael Kocáb řekl, že se mu ozvala jistá osoba, která nabídla squaterům do konce roku bezplatné bydlení. Kde se budova v Praze nachází squateři údajně nevědí a zvažují zda tuto nabídku přijmou. Squatteři se už majiteli nemovitosti ozvali, potvrdil jejich mluvčí Jan Němec. "Squatteři zvažují tuto nabídku a v několika dnech oznámí své rozhodnutí, zda na ni přistoupí nebo ne," řekl Němec.

Kocáb Radiožurnálu řekl, že nelegální obývání domu je problém i pro něj, ale situace s vilou Milada je ale prý poněkud odlišná, a proto se rozhodl squatterům pomoci. Kocáb sehnal squtterům kontakt na majitele domu, který je nechá ve svém domě bydlet do konce roku za symbolickou jednu korunu.

Majitel pozemku, na kterém objekt stojí, se rozhodl vilu vyklidit kvůli stížnostem okolních obyvatel na hluk a nepořádek. Squat proto včera začala vyklízet za přítomnosti policie najatá bezpečnostní agentura. Celou akci doprovázely celý den drobné potyčky squaterů s policisty. Bylo při nich zatčeno několik lidí a tři policisté byli zraněni.

Majitelem squatu je Ústav pro informace ve vzdělávání, který nechal vilu Milada zapsat zpět do katastru nemovitostí a nyní může tímto majetkem disponovat. Podle své mluvčí Bohumily Beranové chtějí vyklidit také další objekt zvaný Miluška, stojící necelých 300 metrů od squatu Milada.

Vilu na rozhraní Troje a Holešovic předcházející majitelé opustili v roce 1988. Milada je tak nejstarším a zároveň posledním squatem v hlavním městě.

Přečtěte si také:
Squateři už opustili vilu Milada
Protest proti vyklizení kultovního squatu v Berlíně
Kodaň se kvůli vystěhovanému squatu změnila v bojiště
Vyklízení squatu v Kodani provázely střety s policií
Život pod cizí střechou
Obyvatele pražské vily Milada kontrolovali policisté

Alžběta Rákosová, Jan Herget, Barbora Mocová, Alena Adámková, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme