Squateři z vily Milada se stěhují do centra Prahy

Squateři z vily pražské Tróji mohou ode dneška bydlet v domě na Praze 1. Část obytného domu číslo 11 v Truhlářské ulici jim za symbolickou jednu korunu pronajal jeho majitel Petr Svinka. Squateři, kteří odešli po konfliktu s novým majitelem z vily v Tróji, budou bydlet v centru metropole do doby rekonstrukce pronajatého domu. Ta může podle jeho majitele začít za půl roku nebo třeba až za dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squateři se zabarikádovali na střeše pražské vily Milada

Squateři se zabarikádovali na střeše pražské vily Milada | Zdroj: ČTK

Dům disponuje celkem dvanácti volnými byty druhé a třetí kategorie. Squateři, kteří byli nuceni vyklidit své předcházející nelegální bydlení ve vile Milada, budou v novém místě používat tři byty a navíc sklepní prostory, kde budou moci pořádat své kulturní akce. Budou spolu se symbolickým jednokorunovým nájemným platit elektřinu, plyn a vodu. V domě jich bude asi patnáct.

Podle Petra Svinky budou squateři jeho dům poblíž náměstí Republiky využívat do začátku rekonstrukce: "Je to samozřejmě výpomoc na dobu dočasnou, na tom jsme se dohodli. Protože ta situace přišla náhle. Chápu, že z právního hlediska je nemožné, aby někdo obsadil dům a řekl: Teď j můj. Tak to prostě je. Nicméně pokud tu možnost mám, tak jsem jí využil a pomohl jsem."

Mluvčí squaterů Jan Němec ocenil způsob vyřešení situace: "Poprvé v historii s námi bylo jednáno jako rovný s rovným. Vážíme si toho a děkujeme panu ministrovi za pochopení a děkujeme za to, že nám zprostředkoval kontakt s majitelem této nemovitosti."

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb je s řešením problému spokojený: "Doufám, že to bude inspirací, jak soukromí majitelé pomáhají lidem, kteří jsou v nouzi třeba kvůli bydlení nebo i jinak. Doufám, že to bude inspirací pro naši společnost, jak si vzájemně pomáhat na všech možných úrovních. Protože jsme z období totality zvyklí na jediný koncept: Vláda vše zařídí, vláda nás vodí za ručičku."

Majitel pražského domu Svinka se dříve zajímal o hudební oblast, odtamtud se zná se současným ministrem, rockerem Michaelem Kocábem. Před pěti lety Svinka organizoval pražský koncert skupiny Pink Floyd.

Stěhování squaterů jsme se věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam rozhovorů s Petrem Svinkou a Janem Němcem najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Squateři budou mít možná nové bydlení
Squateři už opustili vilu Milada
Protest proti vyklizení kultovního squatu v Berlíně
Kodaň se kvůli vystěhovanému squatu změnila v bojiště
Vyklízení squatu v Kodani provázely střety s policií
Život pod cizí střechou
Obyvatele pražské vily Milada kontrolovali policisté

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme