Portugalsko 2:1 Česko

Squatteři opustili budovu na Praze 10. Se starostou Prahy 10 budou jednat šestého prosince

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) v sobotu obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě.

Praha (Aktualizováno: 18:35 26. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutor Ivo Luhan se chtěl po desáté hodině ranní nejprve do budovy dostat hlavním vchodem. Příznivci Kliniky mu ale zatarasili cestu a do objektu ho nepustili

Skupina ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019 | Foto: Barbora Linková | Zdroj: Český rozhlas

Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18.00.

Půjde bývalý squat Milada k zemi? ‚Není to žádná památka, podobných vil jsou v Praze tisíce,‘ říká architekt

Číst článek

Zájemcům o účast na sobotní akci organizátoři kolem 10.00 odpoledne odeslali lokaci prázdné budovy, kterou poté po 13.00 zveřejnili i na webu.

Účastníci prostory začali uklízet, policie však následně zamezila vstup do budovy a následovala jednání se zástupci Prahy 10.

Obsazení prázdných domů squattery není v metropoli výjimečné, historicky téměř vždy skončilo zásahem policie. Tomu se podařilo vyhnout poté, co starosta Valovič nabídl squatterům možnost se sejít a probrat jejich projekt a případné poskytnutí obecních prostor.

S tím nakonec souhlasili, i když podle původních prohlášení plánovali v objektu zůstat co nejdéle a minimálně tam přečkat sobotní noc.

Plán nájemních bytů

Obsazená budova podle Valoviče není pro prezentovaný záměr vyhovující a není ani bezpečná.

Evropský soud zamítl žalobu squaterů, podle kterých byl zásah ve vile Milada v roce 2012 nezákonný

Číst článek

Zástupci squatterů se na základě dohody se starostou sejdou 6. prosince ve 13.00 na vršovické radnici. Součástí jejich podmínek pro opuštění budovy bylo také to, že je policie nebude legitimovat, s čímž policisté souhlasili.

Podle katastru nemovitostí vlastní objekt ve Strašnicích hlavní město a ve správě ho má městská část Praha 10. Podle webu Prázdné domy, který mapuje nevyužívané nemovitosti, se jedná o součást bloku bytových domů postavených v roce 1960.

Město v posledních letech zvažuje, že na místě zhruba 14 let prázdných budov postaví nájemní byty, záměr se zatím neposunul.

Městská část chtěla objekt prodat, ale z plánu sešlo. V budově se podle místní často zdržují drogově závislí a bezdomovci.

Pomocná ruka

Lidí jsou v budově nižší desítky. „Od dopoledne jsme tu vyklízeli celý prostor, vynosili jsme spoustu odpadků,“ řekla médiím na místě zástupkyně squatterů. „Doufáme, že to všichni vezmou jako příležitost a důkaz, že to vlastně někdo začal řešit. Jsme tady, abychom podali pomocnou ruku,“ dodala.

Skupina ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019.

V minulosti skupina podle svého vyjádření v různých prázdných domech organizovala promítání filmů a další akce, v květnu minulého roku symbolicky zabavila kancelář exekutora Ivo Luhana, jenž si naúčtoval odměnu asi 290 000 korun za vyklizení Kliniky, kterou od té doby řeší soudy.

Dovolání aktivistů z žižkovské kliniky zamítnuto. Správa železnic požádá exekutora o vyklizení budovy

Číst článek

Ústavní soud ji dvakrát zrušil nejprve jako příliš vysokou a poté naopak příliš nízkou. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014 a později měli objekt v bezplatné výpůjčce.

Když smlouva vypršela a budovu získala státní Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je vícero zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů.

V posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.

Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. 

Postupně vznikaly další squaty, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, řada z nich skončila před soudem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme