Squatteři z pražského Albertova znovu stanou před soudem

Pražský městský soud dnes projedná odvolání squatterů, kteří v roce 2009 obsadili dům v Praze na Albertově. Patnáct mladých lidí, z toho tři cizinci, vloni v lednu odešlo od Obvodního soudu pro Prahu 2 s podmínkami a tresty obecně prospěšných prací. Senát je tehdy uznal vinnými z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Squatteři pronikli v září 2009 násilím do bývalých lázní na rohu ulice Apolinářské a Na Slupi. Do domu se jich dostalo přes 20, než zakročila policie. Mezi příznivci squatterů a policejními těžkooděnci se pak rozpoutala bitva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Squatteři z pražského Albertova znovu stanou před soudem. Podrobnosti od redaktora Petra Kořínka v Ranním Radiožurnálu.

Z jedné strany létaly dělobuchy a slzný plyn, z druhé strany dlažební kostky. Skleněné lahve a kameny, házené ze střechy zabraného domu, zranily tři policisty a novinářku. Druhý den policie vnikla do domu a zadržela 24 lidí.

Mladí lidé svůj čin obhajovali tím, že je squatting pro společnost prospěšný.

„My si myslíme, že z morálního hlediska máme právo obsazovat prázdné domy. Už jen kvůli paradoxní situaci, že existují prázdné domy a existují i lidé, kteří žijí na ulicích. To je něco, co je pro nás nepřijatelné a něco, co na této společnosti kritizujeme,“ řekl Radiožurnálu jeden ze squatterů.

Squatteři Na Slupi 1 | Foto: Monika Horská

Soud potrestal devět squatterů podmínkou se zkušební dobou na jeden rok, cizince na 18 měsíců vyhostil. Zbylých šest mladých lidí mělo odpracovat osmdedást a sto hodin prospěšných prací. Squatteři se ale odvolali.

Jitka Hanžlová, Petr Kořínek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme