Ze železnice na Domažlicku byla po srážce vlaků odstraněna poslední vozidla. Začíná oprava trati

Na železniční trati u obce Milavče na Domažlicku pokračují odklízecí práce po středeční srážce dvou vlaků. Při ní zemřeli tři lidé a desítky dalších byly zraněny. V noci na místě pomáhal s odklízením jeřáb, který vyprostil nabouraný vagon a pomohl vrátit lokomotivy na koleje. Práci ale hasičům a technikům ze Správy železnic a Českých drah komplikuje déšť a rozbahněný terén.

Milavče (Domažlicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaků v Milavčích na Domažlicku z pohledu z dronu | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Průjezd vlaků v místě nehody se ve čtvrtek nejprve částečně obnovil po jedné koleji a se sníženou rychlostí. V průběhu odpoledne České dráhy ve spolupráci s hasiči z místa odstranily i poslední vozidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s mluvčím Správy železnic Dušanem Gavendou

„Po poledni byla odvezená poškozená lokomotiva expresu do stanice Domažlice. Odpoledne teď ještě probíhá nebo je dokončován transport zbylé části osobního vlaku do Blížejova,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Pracovníci se tak nyní můžou věnovat opravě samotné trati. „Aktuálně řešíme přibližně 200 metrů dlouhý úsek, ve kterém jsou poškozené pražce, kolejnice i upevňovadla. Ty bude samozřejmě nutné vyměnit. Kromě toho je potřeba také vyměnit štěrk ve štěrkovém loži, obzvlášť v přibližně stometrovém úseku, kde je štěrk kontaminovaný uniklým olejem z poškozených lokomotiv,“ vysvětluje Gavenda.

Nevynášejme soudy, za nehodou na Domažlicku mohl stát i infarkt, apeluje šéf Federace strojvůdců

Číst článek

Provoz by se měl znovu obnovit v pátek v podvečer kolem šesté hodiny večer. Trvající déšť by podle Dušana Gavendy pro opravu trati už neměl představovat komplikaci. „Samozřejmě ale ještě podle postupu prací budeme tento údaj během dopoledne dále upřesňovat,“ dodal.

Srážka dvou vlaků

K nehodě došlo ve středu deset minut po osmé hodině ranní na jednokolejném úseku. Vlaky se před ním měly minout. První z nich směřoval z Mnichova do Prahy, v druhém případě se jednalo o osobní vlak, který jel z Plzně do Domažlic.

Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a několik vozů záchranné služby. Celkem bylo v důsledku nehody ošetřeno 67 lidí. Srážka si vyžádala tři oběti. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna cestující. Jednalo se o největší železniční nehodu od minulého léta.

Nehoda je vyšetřována Drážní inspekcí i kriminalisty. Pro podezření ze spáchání trestného činu obecné nedbalosti bylo kriminalisty zahájeno trestní řízení.

Adéla Paruchová, ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme