U Českého Brodu se srazil osobní a nákladní vlak. Záchranáři ošetřili 35 lidí, jeden člověk zemřel

Na trati Praha hl. nádraží a Kolín se srazily vlaky. V úseku Úvaly-Český Brod je proto doprava úplně uzavřená. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že při nehodě jeden člověk zemřel. Podle informací ČTK jde o strojvedoucího. Dva lidé jsou těžce zranění a 8 středně těžce, celkem bylo zraněno 35 lidí ze 120 cestujících.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Úvaly/Český Brod (Aktualizováno: 2:17 15. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trať u Českého Brodu na Kolínsku, kde se v úterý pozdě večer stala nehoda, při níž se srazily osobní a nákladní vlak a zemřel jeden člověk, je podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka nejlépe zabezpečená v republice. 

Trať u Českého Brodu zůstává po nehodě částečně neprůjezdná. Začalo odstraňování škod

Číst článek

„Faktem je to, že se jedná pravděpodobně o nejlépe zabezpečenou trať v České republice, podle prvních indicií nedošlo k žádnému technickému selhání, ale já to nechci předčasně vyhodnocovat,“ řekl Havlíček.

Technika podle ministra zřejmě neselhala. Čtyřicetiletého strojvůdce osobního vlaku považuje za zkušeného, podle něj nebyl přepracovaný, vrátil se z dovolené. 

Je pravda, že měl mít přibližně 30 minut poté pauzu,“ řekl ministr. Uvedl, že nelze vyloučit, že u strojvedoucího mohla nastat zdravotní indispozice.

Ministr chce svolat tým odborníků a začít se otázkou bezpečnosti zabývat. Prověřit chce všechny investice do zabezpečení železnic. O rezignaci Havlíček neuvažuje.

Celkem ošetřeno 35 osob. Z toho 8 pacientů do 18 let. 28 pacientů převezeno do nemocnic Kolín a Nymburk. 5 pacientů do pražských nemocnic a 2 pacienti (LZS JčK) do ČB. Na místě zůstává posádka pro případ potřeby. @Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje děkuje všem složkám IZS. @ZZS HMP @HZS_ScK @Policie ČR 👍

01:17 – 15. 07. 2020

2 22

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka osobní vlak jedoucí z Prahy narazil do nákladního vlaku, který stál před vjezdovým návěstidlem v Českém Brodě. Joklík řekl, že osobní vlak City Elefant Českých drah najel na konec nákladního expresu dopravce ČD Cargo. Osobní vlak po nárazu vykolejil. Podle Marka Illiaše ze Správy železnic došlo ke střetu ve 21.42, Drážní inspekce uvedla čas 21.35.

Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného sboru. „Hasiči pomáhají s prvním ošetřením zraněných, předávají je zdravotnické záchranné službě,“ uvedla krátce po nehodě mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Podle jejích slov byl na místě vyhlášen třetí stupeň traumatologického plánu. „Provádíme triáž pacientů (třídění zranění podle závažnosti) a první pomoc záchranné službě s prvotním ošetřením, která je také na místě,“ řekla Radiožurnálu po jedenácté hodině večer.

Poškozený vlak zevnitř | Zdroj: Twitter - Hasičský záchranný sbor

U nehody na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v zemi zasahovalo několik vrtulníků, přistaven byl evakuační autobus hasičů. Silnice z Českého Brodu do Štolmíře je uzavřená, dopravu odklání policie. Pražští hasiči k nehodě vyslali speciální vyprošťovací kontejner a jedno družstvo hasičů.

Vedoucí odboru provozního Hasičského záchranného sboru Správy železnic Miloš Němec České televizi řekl, že vrtulník a dron prohledávaly okolní pole, jestli tam ve stresu nevyběhli nějací cestující, ale žádné neobjevily.

Provoz na trati by měl být alespoň částečně obnoven do páté hodiny ranní, v noci se ovšem situace může měnit, uvedl.

Stř. Čechy - Český Brod: Na místě nehody vyproštěna jedna osoba bez známek života. Ostatní zraněné transportovaly do nemocnic sanity i vrtulníky. V ranních hodinách, za denního světla, zadokumentuje místo srážky vlaků policejní dron.#policiestc

01:11 – 15. 07. 2020

2 12

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem už v pátek v podvečer narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Více si o incidentu na trati můžete přečíst v článku.

Minulý týden v úterý se srazily v Perninku na Karlovarsku dva osobní vlaky. Při nehodě dva lidé zahynuli, dvě desítky cestujících se zranily, psali jsme o tom zde.

Na místě zasahuje 8 posádek @Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje 7x DZS z nemocnic Kolín a Nymburk, 3 posádky @ZZS HMP a 2x letecká záchranná služba. Momentálně probíhá třídění zraněných a první transporty do zdravotnických zařízení.

23:20 – 14. 07. 2020

2 7

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme