Srážku autobusu s vlakem nepřežili čtyři lidé

K tragédii došlo v časných ranních hodinách v Březhradě u Hradce Králové. Srazil se tam osobní vlak s autobusem městské hromadné dopravy. Při nehodě zemřeli čtyři lidé z autobusu včetně řidiče, šest dalších osob bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobus po srážce s vlakem | Foto: Alexandra Mlejnková

Ke srážce došlo krátce po šesté hodině na chráněném přejezdu bez závor. Podle mluvčí Českých drah Zdenky Celé bylo zabezpečovací zařízení na přejezdu v činnosti. Zranění byli převezeni do fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Jedna ze zraněných skončila na neurologii, tři jsou na traumatologii. Mají vážná zranění s možnými následky. V ohrožení života nejsou.

"Autobus se srazil s vlakem, který jel z Pardubic do Jaroměře. Lokomotiva vlaku vykolejila a strojvedoucí byl lehce zraněn. Cestující z vlaku vyvázli bez zranění. V úseku asi 200 metrů je poškozena trať a trolej," uvedla Celá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Celá k tragické nehodě

Vykolejená lokomotiva se zastavila zhruba 200 metrů od místa nehody. Vlak odhodil autobus asi 20 metrů od přejezdu. Hasiči z havarovaného autobusu přečerpali naftu. Lokomotivu se už podařilo vrátit zpět na koleje.

Příčiny ranní srážky se nadále vyšetřují. Podle policejního vyšetřovatele Milana Pavliše je třeba vyčkat na vyjádření znalců. "Byl přibrán soudní znalec z oboru silniční a městské dopravy, který může vyloučit technickou závadu na autobuse, a znalec ze železniční inspekce, který prověří, zda bylo v pořádku zabezpečovací zařízení."

Škodu vzniklou na autobusu policisté předběžně odhadli na 2,5 milionu korun, škoda na majetku drah je odhadována na méně než dva miliony.

Na trati se začalo znovu jezdit ve 14 hodin. Směrem od Hradce by měly vlaky poškozeným místem jezdit setrvačností, ze stanice v Opatovicích nad Labem je přes poškozený úsek musí tlačit lokomotiva. Běžný provoz na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi obnoví České dráhy v Březhradě patrně až v úterý. Srážka totiž způsobila přetrhání trolejového vedení na asi 600 metrech.

Policie České republiky v Hradci Králové žádá svědky nehody, aby se jí telefonicky nebo osobně přihlásili.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme