Srážky vlaků s auty nepřežilo za polovinu roku 21 lidí, o 12 více než loni

Řada řidičů stále podceňuje nebezpečí na železničních přejezdech. Dokazují to statistky za prvních šest měsíců letošního roku. Při kolizích aut s vlakem zemřelo 21 lidí, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 12 více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři na místě strážky rychlíku s osobním autem u Jaroměře na Náchodsku | Zdroj: ČTK

Poslední tragická kolize se stala včera. U Jaroměře na Náchodsku narazil rychlík na železničním přejezdu bez závor do osobního vozu, ve kterém zemřeli řidič a jeho spolujezdkyně.

Celkem za první pololetí letošního roku řešila česká policie 82 srážek auta s vlakem. To je o čtyři více než za stejné období loňského roku.

„Dlouhodobě se nejvíce střetnutí stává na železničních přejezdech, které jsou zabezpečeny světelnou signalizací bez závor,“ říká mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srážky vlaků s auty nepřežilo za půl roku 21 lidí, o 12 víc než loni. O důvody tohoto nárůstu se zajímala Lenka Rezková

Někteří řidiči situaci na přejezdech stále podceňují a nevarují je ani velké nehody posledních let, jako byla třeba loni v červenci ta ve Studénce. Proč tomu tak je, vysvětluje dopravní psycholog Michal Walter.

„V některých případech je vidět podcenění situace. Třeba místní lidé tam jezdí poměrně často a myslí si, že jsou schopni tam projet i na červenou. Další věc je technické zabezpečení přejezdů. Ty, které nemají závory, některé řidiče svádí k tomu, že je prostě projedou.“

SŽDC zmodernizuje letos 276 přejezdů

Bezpečnost na přejezdech se snaží zvyšovat Správa železniční dopravní cesty. Ta podle mluvčího Marka Illiaše za poslední tři roky modernizovala stovky přejezdů.

„Od roku 2013 do konce letošního roku projde modernizací 276 přejezdů,“ upřesnil Illiaš. Do modernizace těchto přejezdů dá SŽDC celkem dvě a čtvrt miliardy korun.

Nehody na železnici | Foto: ČTK

ČRo, Lenka Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme