Srba je kvůli plánované vraždě Slonkové ve vazbě v Plzni

Karel Srba, který je podezřelý z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, byl už o víkendu převezen do plzeňské vazební věznice v Borech. Radiožurnálu tuto informaci potvrdil její ředitel Jiří Piroch. Politiky příprava vraždy novinářky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové šokovala. Mezi podezřelými z organizování zločinu je i bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Místopředseda vlády a Unie svobody-DEU Petr Mareš považuje případ za šokující. Vedle trestního mu přisuzuje i politický rozměr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabina Slonková

Sabina Slonková | Foto: MF Dnes | Zdroj: AFP

Ve vazbě je bývalý generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba, jeho přítelkyně a dva "zlodějíčci" z Prachaticka. Všichni čelí podezření z přípravy vraždy, za kterou jim hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Karel Srba byl už v pátek převezen do plzeňské vazební věznice v Borech. Radiožurnálu tuto informaci potvrdil její ředitel Jiří Piroch. "Pan Srba byl do plzeňské věznice přemístěn 21. 7. a nachází se zde i současné době." Ostatní tři obvinění jsou ve vazební veznici v Českých Budějovicích. Karel Srba byl do Plzně převezen proto, aby se zabránilo případné domluvě mezi obviněnými.

O přípravě vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové informoval policii jeden z možných pachatelů, který se činu zalekl. Podle nepotvrzených informací tento muž není ve vazbě spolu s ostatními čtyřmi obviněnými.

Muži, který policii oznámil přípravu vraždy Slonkové, podle náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla žádný trest nehrozí. Recidivista a toxikoman Karel Rziepel, který byl údajně vysokým úředníkem Kavanova ministerstva zahraničí Karlem Srbou najat na vraždu reportérky, se přišel sám na policii udat. "Člověk, který to včas oznámí těm správným orgánům a oznámí to v době, kdy je ještě možno odstranit hrozící následek je beztrestný. To znamená, že on sám využil ustanovení tohoto zániku trestnosti a v tu chvíli on může vystupovat jako svědek a jako svědek zatím vystupuje. Tam problém vůbec nevidím a pokládám toto ustanovení za správné, protože když o tom budeme uvažovat z pohledu možných událostí, tak kdyby on to neudělal, tak zcela reálně mohlo dojít k usmrcení paní Sabiny Slonkové."

Přípravu hrůzného činu mohl Srba chystat podle Slonkové jako odplatu za jejich kritické články o pochybném pronájmu Českého domu v Moskvě.

Od skandálu se distancuje exministr zahraničí Jan Kavan. Ten podle tisku přijal Srbu na doporučení tehdejšího šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa. Bývalý šéf české diplomacie Jan Kavan v New Yorku prohlásil, že je Srbovým vzetím do vazby velmi překvapen, Kavan řekl, že Srba odešel z ministerstva před rokem a půl a on sám s ním od té doby nebyl ve styku. O jeho aktivitách nic nevím, dodal s tím, že další vývoj případu bude sledovat jako každý jiný občan.

Předseda vlády a sociální demokracie Vladimír Špidla věří, že případ objednávky vraždy novinářky Sabiny Slonkové policie dokonale vyšetří. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se okruh podezřelých měl ještě rozšířit. Proto podle něj není důvod, proč by se vedení sociální demokracie mělo zabývat setrváním Jana Kavana ve funkci tajemníka Valného shromáždění OSN. "Valné shromáždění OSN zvolilo Jana Kavana. To je valné shromáždění a zvolilo Jana Kavana jako osobnost a nikoli jako zástupce České republiky. Čili v této souvilosti sociální demokracie nemá prakticky žádnou možnost se jakkoliv vyjadřovat k této situaci nebo jakkoliv ji ovlivňovat."

Naproti tomu pracovník kanceláře ministra vnitra Zdeněk Šarapatka, který pracoval na Úřadu vlády a několikrát se tam podle vlastních slov s Karlem Srbou potkal, se domnívá, že by Jan Kavan měl zvážit svoje setrvání ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN. "Charakterové vlastnosti pana Srby se nemohly změnit ze dne na den. To znamená, že ve funkci, kdy byl generálním sekretářem na Ministerstvu zahraničních věcí, měl nepochybně měl v sobě stejné psychologické prvky jako v této době, tak je to otázka velmi vhodná pro zamyšlení nad tím, zda pokud jsem zaměstnával takového člověka jako ministr zahraničních věcí, zda se nebudu obklopovat podobnými lidmi i ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN."

Stanislav Gross prostřednictvím své mluvčí tisku sdělil, že jeho podřízení intenzívně pracují nejen na odhalení pachatelů a organizátorů, ale také motivů a všech souvislostí, které k objednání vraždy vedly.

Mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic vyzvala Českou republiku k uložení exemplárních trestů osobám zapleteným do pokusu o vraždu novinářky deníku Mladá fronta Dnes Sabiny Slonkové. Ministr vnitra Stanislav Gross by měl dohlédnout na to, aby se "žádná osobnost, bez ohledu na své postavení, nemohla vyhnout spravedlnosti".

Podle předsedy Mezinárodní federace novinářů Aiden White je případ Slonková dalším důkazem, že žurnalistika se stává stále nebezpečnějším povoláním. White se pozastavil i nad spojením Karla Srby s bývalým ministrem zahraničí. "Tento případ je obzvláště znepokojivý v souvislosti s úzkým spojením, které existovalo mezi zatčenými a lidmi blízkými vládě České republiky. Takové věci jsou velmi znepokojivé, když jde pravděpodobně o lidi zapojené do vrcholné politiky. Myslím, že je velmi důležité aby ti politici, kteří mají s případem nějaké spojení, velmi jasně řekli všechno, co o věci vědí, a tím obnovili důvěru v úřady."

Připravovaná vražda Sabiny Slonkové vzbudila velkou pozornost také na Slovensku. Událost komentují všechna média. Jak informuje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová, kauza je často srovnávána s obdobnými událostmi, které se odehrávaly na Slovensku v době bývalých vlád Vladimíra Mečiara. Útoků na novináře bylo zaznamenáno několik. Většina z nich byla namířena na největší kritiky tehdejšího premiéra a jím uplatňované moci. Cílem byli nejen novináři, ale i jejich majetek. Deník Nový Čas se zamýšlí nad tím, proč slovenské útoky na novináře měly tak negativní dopad v zahraničí. Rozdíl je podle něho evidentní. Na závažném odhalení osnování vraždy Slonkové aktivně pracovala česká policie. Nátlak na slovenské novináře se konal nejen za tolerance státních orgánů, ale existují i podezření, že dokonce za jejich pomoci. Nevraživost k novinářům nebyla věcí konkrétní osoby, ale celého politického tábora a jeho voličů.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Lucie Weissová, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme