Srba se bude zodpovídat i z korupce

Karel Srba je ode dneška stíhán také za úplatkářství. Dopustit se ho měl v době, kdy působil jako generální sekretář Ministerstva zahraničních věcí. Vyšetřování kauzy Karla Srby, nedávno ještě i agenta vojenské rozvědky, se rozběhlo také na ministerstvu obrany. Srba byl totiž agentem rozvědky ještě rok poté, co ministr Tvrdík vydal příkaz k jeho propuštění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Srba

Karel Srba | Foto: Michal Krumphanzl

Srba byl dnes ve vazební věznici v Plzni na Borech obviněn z trestného činu přijímání úplatku v postavení veřejného činitele v úmyslu opatřit si značný prospěch. Nové obvinění Českému rozhlasu potvrdil Miroslav Kříženecký. Ten ho hájí i v případu chystané vraždy novinářky Sabiny Slonkové, kvůli kterému je v současnosti Srba ve vazbě ve věznici Plzni na Borech. Sám advokát podle svých slov zatím zná jen paragrafové znění nového obvinění.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kříženecký potvrzuje obvinění Srby

Spolu s Karlem Srbou byli odpoledne obviněni z korupce další tři lidé. Podle Srbova obhájce Víta Širokého jsou mezi nimi i ti, kteří Srbovi úplatek údajně poskytli. Široký uvedl, že jeho klient se cítí nevinen a s obviněním nesouhlasí. Podle něj nebyl Srba zatím vyslechnut, jeho výslech se chystá na příští týden. Ostatní obvinění budou pravděpodobně stíháni na svobodě.

O velkých nesrovnalostech ve Vojenské zpravodajské službě mluví i poslanci bezpečnostního výboru sněmovny. S postupem vyšetřování se dnes seznámili přímo na ministerstvu obrany. Rozvědka, jejímž agentem byl i Srba, prakticky nebyla pod žádnou kontrolou. Hned po odchodu z ministerstva obrany to Radiožurnálu potvrdil poslanec za ODS Jan Vidím. "Byla pod špatnou kontrolou, troufám si tvrdit pod kontrolou limitně se blížící nule," řekl.

Nezneužíval tedy Srba tajné informace z rozvědky? Proč Srbův šéf neuposlechl příkaz ministra a Srbu v rozvědce ještě přes rok nechal? Hlavně na tyto otázky teď hledají experti na ministerstvu obrany odpověď. "Ani vyšetřovací tým v tuto chvíli neví, kolikahlavá je ta saň. Bude to záležitost přinejmenším měsíců," řekla po seznámení s postupem vyšetřování lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová.

Ministerstvo obrany k tomu dnes nebylo schopno podat žádné informace. Vyhýbavý byl k vyšetřování i premiér Vladimír Špidla. "Myslím si, že náhled těch několika poslanců nemůže vnést jasno, ale na druhé straně může potvrdit, že vnesené jasno je skutečně jasnem," uvedl pouze.

Premiér Špidla podporuje návrh ministra obrany Jaroslava Tvrdíka na parlamentní kontrolu vojenské kontrarozvědky, stejně jako opoziční ODS. Do té doby než bude kontrola upravena zákonem, vytvořila sněmovna tým pěti poslanců, kteří by měli mít přístup k materiálům vojenské rozvědky. V týmu budou pracovat s dvěma sociálními demokraty a Vlastou Parkanovou z KDU-ČSL i Jan Vidím a Jan Klas z ODS. Klausova strana si podle předsedy jejích poslanců Vlastimila Tlustého od práce této pětice slibuje zlepšení práce vojenské zpravodajské služby.

Rozvědka má ode dneška nového náčelníka. Je jím ode dneška dosavadní velitel české protichemické jednotky v Kuvajtu Josef Prokš. Ve funkci vystřídal Andora Šándora, kterého ministr obrany Jaroslav Tvrdík odvolal po odhalení případu Karla Srby. Prokšovo jmenování do čela vojenské rozvědky ministerstvo obrany zatím nezveřejnilo. Radiožurnálu to ale po schůzce s ministrem Tvrdíkem sdělil předseda sněmovního bezpečnostního výboru a poslanec Jan Vidím.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vidím: Prokš do čela rozvědky

Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme