Srba si vyslechl rozsudek: 8 let vězení

Na osm let do vězení s ostrahou dnes poslal českobudějovický krajský soud bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu. Shledal ho vinným z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Šest let by si měla za mřížemi pobýt korunní svědkyně a Srbova blízká spolupracovnice Eva Tomšovicová. Srba se proti verdiktu okamžitě odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Srba | Foto: David Veis

S šesti lety odnětí svobody odcházel od českobudějovického soudu i další z aktérů případu, vimperský podnikatel Michal Novotný. Třetí ze souzené skupiny, Petr Volf, dostal trest odnětí svobody na čtyři roky. S dvouletým podmíněným trestem skončil Jiří Slavík, který v kauze figuroval jako dodavatel semtexu.

Podle obžaloby si Karel Srba u Tomšovicové objednal vraždu novinářky proto, že ve svých článcích upozorňovala na podezřelé obchodní aktivity a machinace se státními zakázkami. Tomšovicová pak měla požádat o zprostředkování její fyzické likvidace podnikatele Michala Novotného, který s kolegou Petrem Volfem najal na vraždu recidivistu Karla Rziepela. Ten ale spolupracoval s policií, která celou skupinu pozatýkala.

Karlu Srbovi soud přičetl k tíži celkem tři trestné činy: přípravu vraždy, nedovolené ozbrojování a trestný čin vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků.

Soudce se při odůvodňování rozsudku, které trvalo dvě hodiny, široce zabýval Srbovými majetkovými poměry, které neodpovídaly jeho oficiálním příjmům. Podle soudu si za 13 let mohl ve svých zaměstnáních a podnikáním vydělat kolem dvou a půl milionu korun. Za nevěrohodné soud označil i tvrzení, že Srbovi jeho otec zanechal z minulosti jeden milion dolarů v hotovosti.

Právě obava o to, aby nepřišel o svůj majetek, byla podle soudu důvodem, proč si objednal vraždu novinářky, která po původu jeho majetku pátrala a psala o zmanipulovaných výběrových řízeních a úplatcích na ministerstvu zahraničí.

Karel Srba se přímo v soudní síni proti rozsudku odvolal, ostatní obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Státní zástupce Barnabáš Liška pro Srbu navrhoval třináctiletý trest, pro Tomšovicovou a Novotného 12 a pro Volfa šest let odnětí svobody.

Ivan Mls, Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme