Srbští fanoušci řádili v centru Prahy, zasáhla proti nim policie

Násilnosti srbských fanoušků v Praze si vyžádaly zásah policie. Radikální příznivci klubu Crvena Zvezda Bělehrad, kteří přijeli na zápas Evropské ligy se Slavií Praha, zaútočili na restauraci v dolní části Václavského náměstí, převraceli stoly a házeli sklenice po hostech i policistech. Sto padesát výtržníků skončilo v poutech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie | Zdroj: ČTK

Pražská policie předem označila zejména kvůli fanouškům Crvene Zvezdy dnešní utkání s pražskou Slavií za velmi rizikové. Obavy se vpodvečer naplnily.

U stanice metra Můstek začali chuligáni napadat turisty a demolovat restauraci. Poté, co jim policisté zahradili cestu, strhla se bitka, do které se zapojilo několik desítek srbských fanoušků.

"Policisté chtěli fanouškům v napadání zabránit, a proto je vyzvali, aby od svého jednání ustoupili. Skupina fanoušků nicméně neuposlechla a naopak začala napadat muže zákona. Policistům se podařilo ve velmi krátké době agresivní jádro eliminovat a zadrželi celkem 150 osob," uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Podle reportéra Radiožurnálu létaly vzduchem židle, stoly i sklenice, všude byla spousta dýmu z petard. Na místě zasahovaly také sanitky, zdravotníci ošetřili několik raněných. Už dříve fanoušci v dolní části Václavského náměstí rozbili jednu výlohu, vbíhali také do prodejen a rabovali regály.

"Celý dav vlétl do restaurace, přeskakovali bar a běželi dál. Personálu ani hostům neublížili, ale škoda je tady devastující. Zahrádka je celá zničená, vevnitř rozbili židle, stoly, sklo a další věci," popsal řádění příznivců bělehradského klubu v restauraci číšník Libor Jelen.

Zadržené násilníky čeká vyhoštění

Po zásahu těžkooděnců policie skupinu izolovala v ulici Na Můstku a postupně odváděla násilníky v poutech k výslechům. Některé zřejmě obviní z poškozování cizí věci a výtržnictví. "Několik desítek je bez dokladů, takže se převážejí na cizineckou policii. Ti, kteří doklady mají, budou pokutováni blokovou pokutou a také převáženi na cizineckou policii, pravděpodobně na zkrácení víza a eskort mimo republiku," řekl Radiožurnálu Martin Lorenc ze speciální zásahové jednotky.

Už ve středu dělali příznivci klubu výtržnosti na jihu Moravy. Poté, co na pumpě u Břeclavi vyrabovali obchod, policisté jejích autobus zastavili na dálnici a 29 Srbům zkrátili platnost víz do včerejší půlnoci. Další část fanoušků se dostala do potíží kvůli vyrabování a posprejování benzinové stanice před Brnem. Tuto skupinu zadržela policie večer v Praze na Strahově.

Po celý dnešní den pak bylo možné narazit na opilé příznivce klubu v prostoru Staroměstského náměstí a na Letné. V rámci bezpečnostních opatření policie nasadila v Praze 280 lidí, v akci jsou policisté na koních, psovodi, pyrotechnici i členové antikonfliktního týmu. Na situaci dohlíží také vrtulník.

Samotné utkání v Edenu se hrálo od 20 hodin a skončilo výhrou domácí Slavie 3:0. Odchod diváků ze stadionu se obešel bez dalších incidentů, policisté se ale o fanoušky Crvene Zvezdy budou starat i po zápase. "Budou doprovázeni po své cestě na nádraží, případně autobusy budou doprovázeny až za hranice Prahy, kde si je na 95. kilometru převezmou kolegové z Jihomoravského kraje," doplnila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Přečtěte si také:
Němečtí fanoušci blokovali dopravu v centru Prahy
Proti ruským fanouškům musela zakročit policie
Fotbaloví fanoušci zdemolovali restauraci v centru Prahy

Martin Hromádka, Ondřej Kapic, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme