‚Tabuizace lásky.‘ Šimáčková Laurenčíková a Rakušan kritizují pokutu za LGBTQ+ knihu v Maďarsku

K pokutě za prodej knížky s queer tematikou Srdcerváči v Maďarsku se kriticky vyjádřili vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vyplývá to z jejich vyjádření na twitteru. Podle české zmocněnkyně maďarský zákon zakazující prezentaci homosexuality dětem a pokuta, která je jeho následkem, jsou ukázkou omezování lidských práv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarské vydání komisku Srdcerváči

Maďarské vydání komisku Srdcerváči | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Maďarská síť knihkupectví Líra könyv dostala od úřadů za prodej komiksu pro teenagery Srdcerváči pokutu 12 milionů forintů (zhruba 763 tisíc korun), protože titul nabízela v kategorii pro děti a dospívající a bez uzavřeného obalu.

Sankce padla za porušení zákona roku 2021, který zakazuje zobrazování obsahů s LGBTQ+ tematikou v médiích, k nimž mají přístup lidé mladší 18 let.

„Diskriminační anti-LGBT zákon v Maďarsku a jeho následky, mezi které patří milionová pokuta za prodej knihy Srdcerváči, je ukázkou omezování lidských práv – a to v zemi, která od nás není příliš daleko,“ napsala v sobotu na twitteru Šimáčková Laurenčíková. Rovnost a lidská práva patří všem a je třeba je chránit, dodala.

Rakušan se ve svém vyjádření pozastavuje nad tím, že v Maďarsku musí být v neprůhledném obalu kniha, na jejíž obálce se dva kluci vedou za ruku. „Prý to není dostatečně ‚normální‘. Mně spíš připadá nenormální tabuizovat ve 21. století lásku mezi dvěma kluky,“ doplnil.

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová v souvislosti s pokutou upozornila, že její strana prosazovala, aby se Česko připojilo k dalším 15 zemím, které podpořily žalobu Evropské komise proti Maďarsku. „Je škoda, že se ve vládě nakonec nedostala dostatečná podpora,“ napsala na twitteru.

Zákon zakazující prezentaci homosexuality podle maďarské vlády zvyšuje ochranu dětí. Podle kritiků jde však o krok namířený proti sexuálním menšinám. Právní kroky proti zákonu před Soudním dvorem Evropské unie podpořilo 15 unijních zemí letos v dubnu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zákon označila za ostudný.

Srdcerváči (Heartstopper) jsou grafickou novelou britské autorky Alice Osemanové o dvou queer studentech na střední škole. Knihám se dostalo i televizního zpracování od platformy Netflix.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme