Srdéčko u jména měl i na hospodské účtence, vzpomínají na Havla u Hrádečku

Se jménem bývalého prezidenta Václava Havla je pevně spjat také Hrádeček. Na svou chalupu v Podkrkonoší jezdil více než čtyřicet let. Párkrát do roka spisovatel a politik zašel také do blízkých Vlčic u Trutnova do hospody. Lidé si tam na něj dobře pamatují, zejména na politiky a na umělce, kteří s ním nebo za ním přišli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel telefonující | Foto: Martin Stehlík

Dlouhý, Dientsbier, Čalfa nebo Sládek, vyjmenovávají místní štamgasti několik politiků, které tady někdy viděli. A další známé osobnosti, třeba herec Pavel Landovský neboli Lanďák. „Ti tady byli každou chvíli, tihle herci,“ říká bývalý hostinský Jan Petrinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Karlík natáčel ve Vlčicích u Trutnova.mp3

Vzpomínky na Havla tu mají spojeny s obdobím po převratu i před ním. Třeba jak sem s Havlem chodili i příslušníci státní bezpečnosti, kteří ho co disidenta sledovali. „Vždycky šli na úplně opačnou stranu,“ popisuje Petrinec, jak se v hospodě Havel a jeho pronásledovatelé rozsadili.

Jméno bývalého prezidenta má spojené s emblémem srdce, které Havel ke svému podpisu často připojoval. Nechybělo prý ani na účtence, kterou si tady podepisoval každý host sám.

Že se Havel narodil 5. října, místní lidé vědí, žádné akce však u příležitosti jeho nedožitých šestasedmdesátin nechystají. Malou pietní vzpomínku pro něj přesto aspoň někteří mít budou. „My jdeme v sobotu zapálit svíčku na Hrádeček,“ říká místní servírka.

Martin Karlík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme