Odboráři požadují cenovou regulaci základních životních potřeb. Chtějí i vyšší minimální mzdu

Českomoravská konfederace odborových svazů vyzvala vládu k okamžitému zavedení cenové regulace základních životních potřeb – tedy u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného, pohonných hmot a ostatních paliv. Ve středu to řekl předseda konfederace Josef Středula. Ten plánuje kandidovat na prezidenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Peníze (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Českomoravská konfederace odborových svazů také chce zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022.

Je potřeba zastropovat ceny potravin, míní odborářka Sokolová. ‚Byl by to faul,‘ namítá poslanec Bendl

Číst článek

U zastropovaných cen plynu a silové elektrické energie odbory požadují snížit cenový strop na úroveň doporučenou Evropskou komisí na straně výrobce, nikoliv distribuce.

„Požadujeme zásadní podporu vlády kolektivnímu vyjednávání na rok 2023 v zájmu udržení kupní síly mezd a platů, a to zejména zvýšením minimální mzdy o 2000 Kč měsíčně ještě letos, zvýšením procentní výměry nemocenské a ošetřovného o 20 procent a zvýšením platů v celé rozpočtové sféře o deset procent od 1. ledna 2023,“ dodal.

Je podle něj nutné, aby vláda bezodkladně navýšila nejen minimální mzdu, ale také sociální dávky, včetně příspěvku na péči a rodičovského příspěvku.

„Dále vyzýváme vládu, aby zastavila rozklad veřejných financí a zajistila dostatečné rozpočtové příjmy potřebné pro pomoc podnikům i občanům zvýšením solidarity v daňovém systému. Vládu dále žádáme, aby připravila a co nejrychleji uvedla do života za účasti sociálních partnerů národní protikrizový plán,“ uvedl Středula.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme