Srovnávání EU s Varšavským paktem bychom se měli vyvarovat, shodli se Zaorálek s Gabrielem

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v sobotu odmítl srovnání Evropské unie s Varšavskou smlouvou. Během schůzky se svým německým protějškem tak zareagoval na dotaz ohledně nedávného výroku prezidenta Miloše Zemana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel a ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek po společném jednání | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil za nesmyslné srovnávát Evropskou unii s Varšavským paktem i podmínkami v bývalém východním bloku.

Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela (SPD) by se politici i ve velmi vyhrocené debatě měli podobných poznámek vyvarovat. Šéfové diplomacie obou zemí tak během tiskové konference zareagovali na dotaz o nedávném výroku prezidenta Miloše Zemana.

Ten ve čtvrtek v projevu na Žofínském fóru řekl, že vidí jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, což byla součást doktríny komunistického vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva, a pojmem sdílené suverenity, kterou prosazuje Evropská unie. Zdůraznil, že vidí podobnosti, nikoli totožnosti.

„Navrhuji zeptat se lidí, kteří zažili dobu Varšavského paktu, zda se jim tehdejší život zdá stejný jako dnes. Jsem si jistý, jaká by byla odpověď. I při velmi vyhrocené politické debatě by se člověk měl vyvarovat takových poznámek," uvedl německý ministr zahraničí.

Zaorálek řekl, že si výrok, který by srovnával EU s Varšavskou smlouvou či brežněvovským režimem nevybavuje. „Kdyby to opravdu někdo říkal – hypoteticky, je to absolutní nesmysl a musel bych to odmítnout. Srovnání s Varšavským paktem jsou nesmysly, v této zemi je na tom snad jednoznačná shoda," uvedl šéf české diplomacie.

Žofínské fórum se konalo pod názvem Český národní zájem. Zeman na něm zopakoval, že je pro vypsání referenda o vystoupení z EU. Sám by při něm prý hlasoval proti opuštění sedmadvacítky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme