Srp členem rady ústavu pro studium totality nebude. Nesplňuje podmínku spolehlivosti, míní senátoři

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se nestane členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Senát vzal ve středu na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O jeho nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Jazzové sekce Karel Srp | Foto: Gérard Gratadour | Zdroj: Profimedia

Předseda Jazzové sekce Karel Srp podle předsedy senátní volební komise Luďka Jeništy (za TOP 09 a STAN) v čestném prohlášení ke kandidatuře uvedl, že v roce 1968 byl členem Komunistické strany Československa.

„Navržený kandidát nesplňuje podmínku spolehlivosti. Z tohoto důvodu nemůže být do uvedené funkce volen,“ řekl Jeništa.

Byl v KSČ, do rady ústavu pro studium totality nemůže, vzkazuje komise. Nepamatuji si to, hájí se Srp

Číst článek

Volební komise proto musela konstatovat, že nesplňuje podmínku spolehlivosti a proto nemůže být do rady ústavu volen.

Srp před týdnem navzdory informaci ve svém čestném prohlášení řekl, že si na členství v KSČ nevzpomíná. „Nepamatuji si, jestli jsem byl před padesáti lety členem KSČ během pražského jara," řekl České televizi. „Ale jestli jsem byl, tak jsem na to hrdý," dodal.

Srpa do rady nominoval prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček již dříve označil postup senátorů za návrat k totalitnímu kádrování.

Karel Srp byl letos druhým kandidátem do rady ústavu pro studium totality, kterého prezident navrhl. Předchozí nominovaná Lenka Procházková sice požadavky zákona splnila, ale senátoři ji do funkce nezvolili.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD tehdy odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech.

Městský soud v Praze 1 rozhodl v prosinci 2000, že byl v těchto spisech evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme