Srpen 1968 s Českým rozhlasem: dokumentární rekonstrukce, zaplněný Václavák i dosud neznámé snímky

Český rozhlas si řadou unikátních akcí připomenul 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Od projektu dokumentární rekonstrukce událostí z osudné noci, rozhlasové hry Včera, dne 20. srpna, až po Koncert '68 na Václavském náměstí, který navštívily desetitisíce lidí. Řadu textů k sprnu publikoval i server iROZHLAS.cz. Nabízíme výběr z akcí a textů věnovaných srpnovému dění, které by vám neměly uniknout.

SOUHRN Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert '68 na Václavském náměstí 21. srpna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Přehrajte si koncert '68 v HD videu: modlitbu zazpívala Marta Kubišová, tečkou byla československá hymna

Zaplněné Václavské náměstí sledovalo vzpomínkový koncert u příležitosti 50. výročí srpnové okupace. Na pódiu zněla hudba 60. let. S písní Modlitba pro Martu vystoupila zpěvačka Marta Kubišová, další známé písně diváci slyšeli v podání současných interpretů, mezi nimiž byla například Aneta Langerová, Jana Kirschner či Vojtěch Dyk a Matěj Ruppert.

Přílet Antonova, estébáci, střelba... Poslechněte si unikátní rekonstrukci událostí z 20. na 21. srpna 1968

Poslouchejte unikátní rekonstrukci událostí z noci 20. na 21. srpna 1968. Jan Pokorný, Martin Veselovský a hosté vás provedou jednou z nejtemnějších nocí novodobé historie Česka. Prožijte noc z 20. na 21. srpna 1968 v dokumentární rekonstrukci s hrdiny doby.

Lidé si mě hodili na piedestal jako hrdinku. Přitom nejsem barikádní typ, vzpomíná Marta Kubišová

Před 50 lety se její píseň Modlitba pro Martu stala symbolem nesouhlasu se sovětskou okupací Československa. A také začátkem konce její slibně rozjeté kariéry. Jak se zpěvačka na vrcholu popularity cítí, když musí místo koncertů lepit pytlíky? Dá se na normalizačních letech nalézt něco dobrého a lze se vyhnout hořkosti, když umělec ztratí dvacet let kariéry?

ONLINE: Před 50 lety začala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy

Český rozhlas a s ním i server iROZHLAS.cz si připomnaly 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa v srpnu 1968. Výročí okupace jsme sledovali v online reportáži.

‚Nemůžeme zasáhnout.‘ Přečtěte si zápis z první tajné porady amerického prezidenta po sovětské invazi

Nebyla to jen Evropa, která v srpnu 1968 v šoku sledovala vpád vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa. Na opačné straně oceánu vládlo také napětí. Dokument z archivu Ústřední zpravodajské služby (CIA) ukazuje, jak vypadaly první chvíle poté, co se americký prezident dozvěděl o invazi.

OBRAZEM: Nikdy nezveřejněné snímky byly 50 let ‚ve sklepě‘. Podívejte se na okupaci Brna

Zhruba pět desítek záběrů ze začátku sovětské okupace v Brně doposud ukrýval soukromý archiv jednadevadesátiletého Václava Jandy. Nyní se je na podnět své dcery poprvé rozhodl ukázat.

A jako bonus taky máme rozhlasovou hru Petra Kazdy Včera, dne 20. srpna, kterou si poslechnete ZDE. Více k srpnu 1968 najdete ZDE.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme