‚Stabilizovaný, ale vážný stav.‘ Zemana operovali kvůli kritickému nedokrvení nohy

Bývalý prezident Miloš Zeman zůstává v nemocnici v pražském Motole. Podle její mluvčí Pavlíny Dankové je ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Zeman musel ve čtvrtek na operaci kvůli krevní sraženině.

Praha (Aktualizováno: 12:13 15. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na mimořádném sjezdu ČSSD České suverenity sociální demokracie v únoru letošního roku

Miloš Zeman na mimořádném sjezdu ČSSD České suverenity sociální demokracie v únoru letošního roku | Foto: Krumphanzl Michal | Zdroj: ČTK

„Miloš Zeman je hospitalizován po operaci, kterou včera absolvoval ve FN Motol. Důvodem operace bylo kritické nedokrvení dolní končetiny způsobené krevní sraženinou, absolvoval hybridní výkon se zprůchodněním tepny a obnovením prokrvení,“ uvedla mluvčí Danková pro Radiožurnál.

Bývalý prezident zůstává v nemocnici, je sice ve stabilizovaném, ale vážném stavu. „Prognózu délky hospitalizace nelze nyní určit,“ řekla s tím, že další informace poskytne se souhlasem rodiny v pondělí.

Ještě ve středu byl přitom Zeman ve své prezidentské kanceláři v Dejvicích, kde mimo jiné přijal šéfku poslanců hnutí ANO Alenu Schillerovou.

Exprezident Zeman byl operován v Motole. Jeho potíže souvisí s cukrovkou, uvedl Ovčáček

Číst článek

Už na začátku prvního Zemanova funkčního období lékaři informovali o tom, že trpí polyfunkční neuropatii, kvůli které ztrácí cit v nohou, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. Sám Zeman v září 2016 prohlásil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni.

V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu „odešla cukrovka“. Jeho lékař Miloslav Kalaš tehdy vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a zhubnutí. V dubnu 2021 Zeman oznámil, že se rozhodl přesunout na vozík.

Během svého desetiletého prezidentského mandátu byl v nemocnici několikrát. Ve velmi vážném stavu byl po sněmovních volbách v roce 2021, kdy v Ústřední vojenské nemocnici strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny.

Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Z nemocnice se tehdejší prezident vrátit do lánského zámku, kde trávil většinu času do konce mandátu. Staraly se tam o něj nepřetržitě zdravotní sestry, které o něj pečují i po jeho odchodu z funkce v jeho nedalekém nově postaveném domě v Lánech.

Vít Andrle, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme