Stačí jen trochu vrátit čas

Ivan Hoffman hovoří o zachráněné šikmé věži v Pise. Podle něj je italský přístup k této památce dobrým příkladem toho, jak se chovat k tomu, na co jsme si zvykli se dívat. - Neměli bychom to nechat padnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři sta devadesát centimetrů činila ještě nedávno odchylka od kolmice na jižní straně šikmé věže ve středoitalské Pise. Včera představitel tohoto města na tiskové konferenci oznámil, že nyní je nachýlení o třicet pět centimetrů menší. Věž se podařilo vrátit do stavu, v jakém byla před tři sta lety a sedmnáctého června bude po jedenácti letech zpřístupněna veřejnosti.

Odborníci v případě slavné šikmé věže neřešili problém, jak ji učinit svislou. Technicky by to dnes šlo zařídit, jistě by to nebylo v rozporu se zákonem, ale esteticky by to byl zločin. Šikmá věž v Pize se v důsledku pohybu podložní půdy naklání již od roku jedenáct set sedmdesát tři a je to tak úplně v pořádku. Při její opravě šlo pouze o to, aby se nám nezřítila a k dostatečné stabilizaci bylo zapotřebí právě oněch pouhým okem nerozeznatelných pětatřiceti centimetrů.

Přístup statiků k šikmé věži samozřejmě není univerzálním návodem na řešení situací, kdy něco hrozí zřícením. Ne vždy je nutné vrátit věci zpět o tři sta let, někdy stačí se vrátit k stavu, který panoval před třemi týdny, aby se zabránilo návratu do stavu, v jakém byla věc před jedenácti lety. Do šikmé věže v Pize mají zatím přístup pouze restaurátoři, ale veřejnost po včerejšku ví, že u příležitosti jejího otevření zazpívá Andrea Bocelli Requiem od Giuseppe Verdiho. Známý italský zpěvák bude poctěn, že může zazpívat šikmé věži. Tomu, že stojí, že se nezřítila a tomu, že zůstala svá, tedy šikmá.

Vlastně je to s tím nepatrným narovnáním šikmé věže malý zázrak - řekněme technický, ale zázraky se zjevně dějí. V případě šikmé věže v Pize bylo rozhodující, že jsme se nesmířili s hrozbou, že něco, na co jsme zvyklí se dívat, zanikne.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme