Stále víc lidí podporuje plošný zákaz kouření v restauracích

Postupem let roste počet zastánců zákazu kouření v restauracích v České republice. Zatímco před 4 lety ho podle průzkumů podporovalo jen 50 procent, dnes je to 78 procent oslovených respondentů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Ipsos Tambor společně s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z posledních kuřáků v baru | Foto: Ľubica Zlochová

V dubnu se jejich zaměstnanci ptali téměř osmi a půl tisíce respondentů. A průzkum naznačil, že k myšlence plošného zákazu kouření v restauracích se přiklání téměř 4 pětiny lidí. Více si to přejí ženy a lidé s vyšším vzděláním. Dokonce i 40 procent oslovených kuřáků by bylo spíše pro zákaz.

Průzkum také naznačil, že zákaz kouření by nemusel tolik snížit tržby hospodských a restauratérů, jak se dosud předpokládalo. Restaurace by po případném zákazu kouření podle průzkumu navštěvovalo stejně často 85 procent dotázaných.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoj Čechů ke kouření se zajímala Jitka Hanžlová

11 procent by restaurace navštěvovalo častěji a 5 procent méně často. Předpokládá se, že většina z těchto 5 procent jsou kuřáci a tento jejich postoj je spíš demonstrativní.

„Statistiky, které byly provedeny v zahraničí, ukazují, že následkem byl pokles návštěvnosti restaurací, který se ovšem po 3 až 4 měsících dostal do normálu a v některých zemích, například v Irsku, dokonce stoupla návštěvnost restaurací až o 11 procent,“ říká spoluautor průzkumu Václav Prchlík.

Zákaz kouření v restauracích neznamená odliv zákazníků, hlásí z Bavorska

Číst článek

Pravidelných kuřáků podle něj v Česku ubývá. Kouří už jen necelá čtvrtina populace. Stále je to ale víc než průměr Evropské unie. Nejméně kuřáků je ve Švédsku a nejvíc v Řecku.

„V České republice je pouhých 24 procent kuřáků, kteří si zapálí každý den. Většina národa se tak v restauracích musí podřizovat menšině,“ konstatuje Prchlík.

Na riziko kouření má upozornit dnešní světový Den bez tabáku. Už v roce 1988 ho vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) jako součást kampaně proti kouření. Česká republika je jediná země z celé Evropské unie, která ještě neratifikovala rámcovou úmluvu WHO o kontrole tabáku.

Igor Maňour, Jitka Hanžlová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme