Stále víc lidí vyhledává dovolenou bez signálu, hotely jim vycházejí vstříc

Mnozí lidé nedokážou bez svého mobilu udělat ani krok. Jenže, jak si užít dovolenou, když je chytrý přístroj pálí v kapse a neustále je nutí kontrolovat emaily, sociální sítě nebo zpravodajství? Řešení začaly v poslední době nabízet nejen hotely, ale také cestovní kanceláře, které odvezou závislé na moderních technologiích tam, kde není signál ani internetové připojení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odposlech, ilustrační foto

Odposlech, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng

„Je řada hostů, kteří se k nám vracejí právě proto, že vědí, že tady nebudou rušeni, že si tady budou užívat a odpočinou si,“ říká provozní ředitel dobře utajeného hotelu na Vysočině Martin Pavlíček.

Kolem se prostírá přijatelně šumící les, dokonce sem v některých dnech nesmějí ani děti, a povolený tak zůstává jenom křik ptáků a lesní zvěře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dovolené bez signálu natáčely redaktorky Alžběta Havlová a Silvie Mikulincová

„Spousta hostů tuto výhodu vyhledává, a proto se k nám vrací,“ svěřuje se Pavlíček.

„Nikdo vás nehlídá, nekontroluje a hlavně máte klid, člověk si odpočine. To je myslím nejdůležitější, když někam jedete,“ říká Petra, která na pár dní utekla z městského shonu.

Přijela sice autem, ale u hotelu zaparkovat nemůže. Vozy nechávají hosté na hlídaném parkovišti asi kilometr od resortu, aby je nerušil hluk motorů a zápach výfukových plynů.

Hotel u pramene svaté Kateřiny není v Česku jediný, který z nouze udělal ctnost a vydělává na tichu. A kdyby snad signál jednou dosáhl až do této oázy, provozní Pavlíček by uvažoval o nákupu rušiček. Movití hosté za to stojí.

„Podnikatelé, manažeři, někteří jsou unaveni psychicky, potřebují si odpočinout, pracovní dobu mají leckdy 14 až 15 hodin denně a poté vyhledávají prostor, kde si skutečně mohou odpočinout a kde nebudou rušeni,“ vysvětluje Pavlíček.

Nevíme, kdy máme dost

Jen hodinu jízdy z tohoto zeleného ostrůvku klidu otevírá svou řvoucí tlamu hlavní město. V rušném centru sedí ve své kanceláři mediální analytik Tomáš Trampota. Neustále připojený k síti dobře zná syndrom manažerů:

„Tím, jak jsme neustále vybaveni nějakým tím odpojovadlem, smartphonem, tak v podstatě dochází k něčemu, čemu se někdy říká ‚nutkání média‘. To znamená, že když už to mám v kapse, tak mám jen tak potřebu, se jen tak podívat. Jen tak si tam něco probrouzdat a podívat se dál a dál. Může docházet k psychickému zatížení, kdy nevíme, kdy vlastně máme dost.“

Vysoký, černovlasý čtyřicátník Trampota mluví o současném problému většiny lidí filtrovat veškeré informace, které z internetu dostávají. Jsou zahlcení podněty a cítí, že hranice mezi prací a volným časem se smazává.

„Zdánlivě spokojeni a šťastni se oddáváme tomu, že pracujeme nepřetržitě,“ dodává Trampota.

Hotelů bez signálu přibývá po celém světě a Česko není výjimkou. Do moderní turistické terminologie se proto dokonce dostal pojem ‚unplugged vacation‘. Ten označuje dovolenou na místech, kam ještě nedorazilo připojení. Na tuto výhodu už třeba lákají hotýlky na izolovaných ostrůvcích v Chorvatsku.

Alžběta Havlová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme