Stále víc lidí žádá zdravotní pojišťovny o příspěvky na prevenci

Postupně přibývá lidí, kteří využívají příspěvky od zdravotních pojišťoven na prevenci. Pacienti můžou získat i několik tisíc korun ročně na plavání, cvičení nebo očkování. Přesto si často tak čtyři pětiny pojištěnců o tento příspěvek vůbec nepožádají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Když se bude pacient o své zdraví starat, pojišťovna ho za to odmění. Debat o tom, že by nás pojišťovny měly odměňovat za to, že nekouříme nebo zdravě jíme, bylo v poslední době dost.

Řadu příspěvků, někdy i několik tisíc korun ročně, můžou ale získat i pojištěnci už teď. Většina jich o to přesto nepožádá.

„Za ta léta, kdy to děláme, tak samozřejmě se nám podařilo edukovat naše pojištěnce ke zdravému životnímu stylu. Dneska pojišťovna od pojišťovny se to pohybuje tak mezi 20 až 35 procenty pojistného kmene, jak využívají těch příspěvků, které dáváme z fondu prevence,“ říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kotera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lenky Jansové o příspěvcích na prevenci od zdravotních pojišťoven v Ranním Radiožurnálu.mp3

Pacient často neví, že za prevenci si může jít třeba zadarmo zalyžovat. Potvrzuje to Milan Štěpánek ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a dodává, za co všechno se můžou pacienti odměnit.

„Preventivní prohlídky, kterou by měl každý absolvovat u obvodního lékaře jednou za dva roky – lidi tam nechodí, jak by měli – pak to jsou u žen prohlídky u gynekologa jednou za rok – tam chodí zhruba ani ne 50 procent žen – pak to jsou prohlídky u zubaře, dále tam jsou screeningové programy,“ vysvětluje Milan Štěpánek.

Každá pojišťovna má ale omezený rozpočet na prevenci. Stává se, že když se o nějaký příspěvek přihlásí moc lidí, musí se pak zrušit.

Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme