Stále víc středoškoláků má zkušenosti s alkoholem

Zkušenosti s alkoholem má u nás čím dál víc šestnáctiletých. Vyplývá to z výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách za rok 2003. Podle ní už někdy ochutnalo alkohol na 95 procent českých středoškoláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sklenky s alkoholem | Foto: Jan Rosenauer

Čeští studenti, kterým ještě nebylo 18, pijí alkohol víc než jejich vrstevníci v ostatních evropských státech - i když ne všichni pravidelně. Podobně jsou na tom v Nizozemsku, Rakousku nebo Velké Británii.

Podle sociologa Petra Sadílka to je tím, že česká společnost je k pití alkoholu tolerantní a mladí kopírují chování dospělých.

"U nás spotřeba piva, eventuálně vína a tak dále, patří tak říkajíc k životnímu stylu. A není tady ve společnosti vytvořená nějaká represe, která by tento životní styl označovala za vyloženě špatný. Čili mladí lidé ho tímhle tím způsobem takhle naplňují."

Čím dřív ale začnou mladí lidé alkohol pít , tím víc se zvětšuje pravděpodobnost, že se z nich stanou alkoholici. Kromě závislosti jim ale hrozí i jiná rizika - hlavně zdravotní. Ladislav Csémy z pražského Psychiatrického centra varuje, že jsou k nim náchylnější víc než dospělí.

"Na závislost na alkoholu se léčí desetitisíce lidí, ale mnohem více se jich léčí na poškození jater. Setkáváme se i s tím, že dochází k alkoholickým demencím, které již nelze zcela zvrátit zpět."

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme