Stále více dětí se učí doma. Ve škole by se jim intenzivně věnovali jen 7 minut, tvrdí matka

Přibývá dětí, které se místo ve škole učí doma s rodiči. Podle Lidových novin jich jen letos přibylo přes 400. Celkem tuhle alternativní metodu volí zhruba 2 tisíce rodičů. Nejvíc kvůli tomu, že nejsou spokojení se stylem výuky v klasické škole.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, škola, psaní | Foto: Fotobanka Pixabay

„Jako rodiče máme nejenom právo vzdělávat své děti, ale máme za ně hlavně zodpovědnost. A tu nám nemůže vzít ani stát ani škola," vysvětluje Veronika Vieweghová.

Častým důvodem bývá ale i to, že se děti věnují nějaké další aktivitě, hodně se stěhují nebo mají nějaké zdravotní problémy. Nejvíc doma vzdělávaných dětí je mezi prvňáky.

„Četla jsem, že učitelka v první a druhé třídě se intenzivně a individuálně během dne jednomu dítěti věnuje jenom sedm minut. Říkala jsem si, že těch minut zvládneme rozhodně více," řekla na konferenci společnosti SCIO o domácím vzdělávání.

Jejich rodičům na učení po prvních pět tříd stačí, aby měli středoškolské vzdělání. Na druhém stupni - na kterém je individuální učení povolené od právě končícího školního roku - pak potřebují vysokoškolský diplom, připomíná deník.

Rodiče se při učení musí řídit rámcovým vzdělávacím plánem a děti musí navíc jednou za půl roku do školy na přezkoušení. Jinak je ale organizace domácí školy na nich. Hodně z nich volí třeba učení pomocí nejrůznějších projektů nebo návštěvy muzeí nebo přírody.

Kateřina Součková, Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme