Stále více dětí se učí doma. Ve škole by se jim intenzivně věnovali jen 7 minut, tvrdí matka

Přibývá dětí, které se místo ve škole učí doma s rodiči. Podle Lidových novin jich jen letos přibylo přes 400. Celkem tuhle alternativní metodu volí zhruba 2 tisíce rodičů. Nejvíc kvůli tomu, že nejsou spokojení se stylem výuky v klasické škole.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, škola, psaní | Foto: Fotobanka Pixabay

„Jako rodiče máme nejenom právo vzdělávat své děti, ale máme za ně hlavně zodpovědnost. A tu nám nemůže vzít ani stát ani škola," vysvětluje Veronika Vieweghová.

Častým důvodem bývá ale i to, že se děti věnují nějaké další aktivitě, hodně se stěhují nebo mají nějaké zdravotní problémy. Nejvíc doma vzdělávaných dětí je mezi prvňáky.

„Četla jsem, že učitelka v první a druhé třídě se intenzivně a individuálně během dne jednomu dítěti věnuje jenom sedm minut. Říkala jsem si, že těch minut zvládneme rozhodně více," řekla na konferenci společnosti SCIO o domácím vzdělávání.

Jejich rodičům na učení po prvních pět tříd stačí, aby měli středoškolské vzdělání. Na druhém stupni - na kterém je individuální učení povolené od právě končícího školního roku - pak potřebují vysokoškolský diplom, připomíná deník.

Rodiče se při učení musí řídit rámcovým vzdělávacím plánem a děti musí navíc jednou za půl roku do školy na přezkoušení. Jinak je ale organizace domácí školy na nich. Hodně z nich volí třeba učení pomocí nejrůznějších projektů nebo návštěvy muzeí nebo přírody.

Kateřina Součková, Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme