Stále více domácností se vrací k vytápění uhlím

Kvůli zvýšení cen plynu se lidé začínají vracet k pevným palivům. Například zájem o černé uhlí se v Moravskoslezském kraji zvýšil o deset procent. Ceny zatím nevzrostly, brzy je ale může ovlivnit drahá nafta. Nedostatek uhlí zatím nehrozí, prodejci situaci očekávali a předzásobili se.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnice | Foto: Jan Rosenauer

Problémem na severu Moravy začínají být levné uhelné kaly, které se znovu objevily v nabídce některých prodejců. Při jejich spalování se dostávají do vzduchu nebezpečné látky. OKD jako hlavní producent uhlí v regionu přitom přestal kaly maloodběratelům prodávat už v 90. letech. Prodejci proto dovážejí většinu kalů z Polska.

Situace na trhu s plynem teď zajímá šéfa antimonopolního úřadu Martina Pecinu. Dnes se sejde s předsedou Energetického regulačního úřadu, aby se dohodli na postupu. Proti vysokým cenám dodávek plynu se bouří podniky, které jsou na plynu závislé. Některé už začaly hledat jiné zdroje energie. Podle Peciny není trh s plynem v Česku úplně otevřen.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme