Stále více důchodců využívá služeb senior parků. Je v nich více soukromí

Populace stárne, a stále více seniorů si proto v posledních letech hledá vhodné bydlení, kde by mohli spokojeně dožít. Přeplněné domovy důchodců už ale pro ně nejsou jediným řešením. V posledních měsících si staří lidé pronajímají malé bezbariérové byty v senior parcích, kde mají klid. Soukromé firmy se proto do výstavby takového bydlení pouštějí stále častěji. Jeden ze senior parků vyrostl i ve středočeské Sokolči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci (ilustrační foto)

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Bydlím tady už druhý rok. moje rodina to našla na internetu. A když jsme zvážili všechny možnosti a podmínky, tak jsme se rozhodli, že by to pro mě bylo výborné,“ říká Anděla Šťastná, která se ve dvoupokojovém bezbariérovém bytě cítí opravdu jako doma.

Šarmantní dáma v šatech se obklopila fotografiemi svých dětí a z Prahy se do Sokolče přestěhovala i s nábytkem. Špatně chodí, a proto tady využívá různé služby. „Nosí mi nákup, který si podle jejich nabídky vyberu. Mám postaráno i o jídlo,“ doplňuje Šťastná.

Přehrát

00:00 / 00:00

V senior parku ve středočeské Sokolči natáčela reportérka Petra Benešová

Více než dvacet řadových domků spojuje venkovní atrium s altánky. V průčelí je společenská místnost. „Je to takzvaná hala, kde se odehrávají různé kulturní události. A velmi rádi slaví narozeniny, svátky,“ popisuje ředitelka společnosti Senior - Club Zdeňka Plesníková.

Bydlení v Sokolči není levné. Nájem, energie a služby, do kterých patří například doprava k lékaři nebo kulturní program, stojí měsíčně zhruba třináct tisíc korun. Některým ze zdejší čtyřicítky seniorů proto přispívají i děti.

Odchod do jiného zařízení

Pokud staří lidé potřebují pomoc s hygienou, objednají si pečovatelské služby. Rezortní seniorské bydlení totiž není uzavřený ústav s pevným režimem. Když se ale důchodcům zhorší psychika, musejí odejít.

„To se potom musí řešit skutečně odchodem do jiného zařízení. Vždycky je to potom na rozhodnutí rodinných příslušníků,“ upřesňuje Zdeňka Plesníková.

Někteří Němci odcházejí na stáří do Polska. Domovy důchodců je tam vyjdou levněji

Číst článek

Manželé Plesníkovi nabízejí důchodcům čtyři takové Senior parky. Sami řešili problémy se svými rodiči, a tak začali stavět rezortní bydlení. Takových nápadů v posledních letech přibývá. Státní fond rozvoje bydlení firmám dává na projekty i výhodnější úvěr.

„V loňském roce bylo přijato celkem 14 žádostí v celkové investiční hodnotě zhruba 840 až 850 milionů korun,“ přibližuje ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jiří Koliba.

Senior parky jsou podle Milana Šveřepy z Národního centra transformace sociálních služeb dobrou alternativou pro klidné stáří. Není to ale úplně ideální. „Když se lidem bude zhoršovat jejich zdravotní stav a schopnost jejich fungování, do jaké míry budou potom schopni žít v takovýhle bytech,“ ptá se Šveřepa. Navrhoval by posílit terénní a pečovatelské služby, které se o lidi postarají například i doma.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme