Stále více firem nabízí zaměstnancům profesionální hlídání jejich dětí

Nedostatek míst ve státních školkách řeší v dnešní době skoro každá rodina s malými dětmi. Některé firmy a veřejné organizace se proto snaží vycházet svým zaměstnancům vstříc a zařizují pro ně firemní školky nebo profesionální hlídání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalička-školka | Foto: Jana Zemková

Malý dětský koutek vybudovala i pražská Vysoká škola chemicko-technologická. Děti si tam celý den hrají pod dozorem vychovatelek. Rodiče na rozdíl od státních a soukromých školek tady nemusejí za děti platit tisíce korun měsíčně.

„Snažíme se být jako klasická mateřská školka. Kapacitu máme 20 dětí a registrovaných je v tuto chvíli asi 70 dětí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětském koutku pražské Vysoké školy chemicko-technologické mluvila Petra Benešová

Jitka Jakovcová, vedoucí dětského koutku Zkumavka, sedí uprostřed velké, barevné herny. Děti mají právě dopolední program a hrají hry. Drží se za ruce a zpívají.

„Máme i svůj vlastní výchovně vzdělávací program. A snažíme se být jako školka, byť pod školství nezapadáme. Výtvarné činnosti, hudební činnosti, rozumovka – vše se snažíme zařazovat.“

Zkumavka je pro děti zaměstnanců pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Projekt dětského koutku je až do listopadu příštího roku financován z evropských fondů, takže rodiče platí jen za jídlo, padesát korun denně.

Jinak hlídání je zdarma 07:45 do 17 hodin. Vychovatelky se starají o děti od dvou do sedmi let.

Do dětského koutku vodí syna také Hana Bartková:

„Honzíka dávám do školky, do Zkumavky minimálně dvakrát týdně. Jsem strašně ráda, mohu částečně pracovat při mateřské dovolené.“

Dětské skupiny mají fungovat od příštího roku

Na podobném principu hlídání dětí by nově měly fungovat od příštího roku i takzvané dětské skupiny. Návrh zákona o jejich fungování vytvořilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Provoz dětských skupin by byl jednodušší a levnější než u klasických školek.

Nebyly by to vzdělávací instituce. Náklady by si zřizovatelé - kraje, firmy nebo neziskové organizace - odečetli z daní. Vybudování dětské skupiny ve firmě by vyšlo na půl milionu korun, podobně by stál i roční provoz.

O dotace z evropských fondů na založení dětské skupiny si už letos mohly požádat firmy a organizace, vysvětlila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová:

„V první výzvě bylo vybráno 30 projektů za cca 55 milionů korun. Ve druhé výzvě bylo vybráno 35 projektů za cca 60 milionů korun.“

Jestli ale začnou oficiálně dětské skupiny fungovat už příští rok, není jasné. Návrh zákona z dílny ministerstva nestihla sněmovna před rozpuštěním projednat, a tak záleží na tom, jak rychle se po předčasných volbách poslanci sejdou k novému hlasování.

Univerzitní školka má veškeré potřebné zázemí | Foto: Ivan Holas

mkp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme