Stále více lidí dostává na Štědrý den auto. Často ho nadělují rodiče dětem

Auto jako vánoční dárek? Pro někoho nepředstavitelná věc, pro jiného realita. Na konci roku je skutečně poptávka po autech vyšší. Ať už jde o dárek pro děti - mladé řidiče nebo partnery či partnerky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Loni jsem dostala malého Citroëna. Máme tři děti, oba s manželem jezdíme do práce mimo Prahu. A manžel řekl: ‚Koupím‘. A pak do autosalónu - tady je jedno volné bílé a my si ho vezmeme,“ směje se paní Ivana loňské vzpomínce, protože tuší, že podobný dárek hned tak nedostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo hlavně kupuje pod stromeček auto, zjišťovala redaktorka Eva Kézrová

Na druhou stranu, nákup nového auta na konci roku není nic neobvyklého, jak potvrzuje i Petr Mareček z pražského registru vozidel.

„S ohledem na statistiky, i za minulá léta, lze říci, že počet nově registrovaných vozidel zůstává na stejné úrovni, tak jako v jiných letech. Nicméně každoročně na sklonku roku zaznamenáváme větší zájem o tuto službu,“ doplňuje.

Osobní auta kupují hlavně firmy

Celoročně nejvíce osobních aut kupují firmy, přes 60 procent. A podle Antonína Šípka ze Sdružení Automobilového průmyslu to jinak není ani v prosinci.

„Ale záleží také na tom, jako jsou na příští rok připravována daňová opatření, různé změny v prodejích a podobně. Na to reagují jak firmy, tak soukromé osoby. Český zákazník je citlivý na cenu, a pokud bude mít možnost si auto koupit v prosinci za nižší cenu než to samé auto v lednu, tak, pokud má dostatečnou finanční hotovost, přistoupí buď k objednání vozu ještě letos, nebo přímému prodeji,“ vysvětluje Šípek.

Dárky pro děti

K Vánocům si lidé nekupují jen nová auta, velký zájem zaznamenávají i bazary. A tam je velký zájem hlavně o auta do 100 tisíc. „Je to proto, že hodně rodičů chce koupit vůz pod stromeček svým dětem. K prvnímu řidičáku, k 18. narozeninám nebo jen prostě k Vánocům,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Auto pro děti podle něj většinou nakupují otcové. A většinou pak po prodejcích chtějí takové vozidlo, se kterým se nebudou bát pustit dítě na silnici. „Takže bezpečné auto, ale taky takové auto, které nebude třeba svádět k příliš rychlé jízdě,“ dodává.

Možná i proto vybírají auto rodiče sami. A dítě - mladý řidič objeví vytoužené klíčky od vozidla teprve až pod stromečkem.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme