Stále více lidí musí řešit problémy s exekucí. Senioři nejsou výjimkou

Zadlužení invalidní důchodci a senioři řeší v posledních letech nepříjemný problém. I když vyrovnají všechny nedoplatky, stává se, že jim stát dál ze sociální dávky strhává splátky na exekuci. Důvodem je podle Exekutorské komory přetížení úředníků, kteří pak nestačí exekuce na důchody vyřizovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto)

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lidé tak i několik měsíců splácejí dluh, který už dávno vyrovnali. Česká správa sociálního zabezpečení, která má exekuce u důchodů na starosti, se ale podle Jany Buraňové snaží vyřizovat případy co nejdříve.

„Pokud občan uhradil svůj závazek jednorázově exekutorovi, ty srážky z důchodu zastaví Česká správa sociálního zabezpečení bezodkladně. Pokud už ten požadavek byl zpracovaný do výplat důchodů, tak se může stát, že ta exekuční srážka v následujícím měsíci ještě proběhne,“ vysvětluje Buraňová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice exekucí mluvila na Radiožurnálu právnička Dagmar Raupachová

Úřad ale přeplatky lidem následně vrátí. Úřad ujišťuje, že dlouhé lhůty pro vyřizování už výrazně snížil.

Dluh už uhradil. Exekuční splátky z invalidního důchodu mu ale strhávají dál

Číst článek

Problémy s exekucí musí řešit stále více lidí. Původně malý nedoplatek v řádech desítek korun, který člověk zapomene zaplatit, se po letech vyšplhá na mnohatisícovou částku. Exekutor pak dlužníkovi zpravidla obstaví účet.

Věřitel je ale povinen ještě před podáním návrhu na exekuci dlužníka informovat. „Vůbec nejlepší je dluhy nemít. Dlužníkem se ale člověk může stát velmi rychle, tím, že zapomene zaplatit nějakou složenku či poplatek a z té minimální částky v stokorunách to může narůst do desítek tisíc,“ říká právnička Dagmar Raupachová a vysvětluje:

„Tomu má zamezit takzvaná předžalobní výzva. Věřitel musí kontaktovat dlužníka ještě před podáním návrhu na exekuční řízení a vyzvat ho, aby dluh zaplatil. A právě ta výslovná výzva k zaplacení tam musí být, aby to lidé nemohli přehlédnout. Čili ta informace je povinná. Pokud ji ale nerespektujeme a k obstavení účtu dojde, tak to už jde na vrub dlužníka.“

Podle Petry Báčové z Exekutorské komory se dlužníkům proto vyplatí, když na došlou výzvu nebo upozornění budou reagovat co nejdříve.

„Snažte se komunikovat s věřitelem, snažte se vyrovnat svůj dluh co nejdříve, protože tím zabráníte tomu, aby procesem narůstaly další náklady,“ radí Báčová, jak postupovat při splácení dluhu.

Dluhy | Foto: ČTK

mta, Petra Benešová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme