Stále více lidovců požaduje rezignaci vedení strany

Zlínští a brněnští lidovci vyzývají předsedu strany Miroslava Kalouska a celé předsednictvo k okamžitému odstoupení. Zlínský kraj a také Havířov navíc požadují i změnu lidoveckých vyjednavačů v rozhovorech o povolebním uspořádání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Okamžité odstoupení předsednictva KDU-ČSL i šéfa Miroslava Kalouska požadují brněnští lidovci. Ostrou reakci v organizaci, která je největší v zemi, vyvolala ochota Kalouska jednat o menšinové vládě s ČSSD za případné podpory komunistů.

Vedení strany přitom dříve tvrdilo, že se na takové vládě nebude podílet. Brněnští lidovci také prosazují urychlené svolání mimořádného sjezdu strany. Kalouskův postup se v Brně neúspěšně snažil vysvětlit první místopředseda strany Milan Šimonovský. Podle něj by v žádném případě nešlo o vládu za podpory komunistů, ale ostatních demokratických stran - vedení strany také prý neučinilo žádný závazný krok: "Přesto jsem připravený, jestli naše celostátní konference to posoudí jako už překročení mandátu, předat křeslo."

Také krajský výbor KDU-ČSL ve Zlínském kraji vyzval předsedu strany Miroslava Kalouska a celé předsednictvo k okamžitému odstoupení. Navíc požadují i okamžitou změnu vyjednavačů zastoupených stranou v jednáních o povolebním uspořádání.

Postup vedení strany je podle člena Moravskoslezského krajského výboru KDU-ČSL Jiřího Carbola nepřijatelný: "Jsem dostal spoustu e-mailů a SMSek, které jsou všechny záporné. Před volbami jsme říkali, že nebudeme v žádné vládě, která by se opírala byť o jeden jediný komunistický hlas. Takže po volbách musíme říkat to samé! Jinak bychom nebyli důvěryhodní."

Obdobná je situace také v Havířově. Předseda městské organizace Marek Plawny ČTK řekl, že takový postup je zcela nepřijatelný. "Jsou věci, které se nedělají snad ani v politice. Kampaň byla celá postavená na tom, že my jsme ta hráz proti tomu, aby se komunisté dostali k moci. Máme ve straně lidi, kteří byli za minulého režimu perzekuováni," podotkl Plawny. Dodal, že pokud se situace nezmění, hrozí, že havířovská KDU-ČSL stáhne svou kandidátku do komunálních voleb.

Menšinovou vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla za tolerance komunistů, by nepodpořil mstopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Tomáš Kvapil. Pro takový kabinet by nezvedl ruku ani při sněmovním hlasování o důvěře.

Mezitím se v noci představitelé ČSSD a KDU-ČSL dohodli na některých prioritách možného koaličního programu. Měl by obsahovat zrušení posledního církevního zákona, ratifikaci smlouvy s Vatikánem a obě strany se zasadí o definitivní a spravedlivé řešení vztahu státu a církví.

Milan Kopp, Ivan Holas, Veronika Malá, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme