Stále více seniorů míří na univerzity třetího věku. Kvůli informacím a společenskému kontaktu

Počítačová učebna na VŠE je plná studentů. Klikají myší, zapisují do textových souborů, dělají si poznámky. Zdá se to jako běžná hodina, v lavicích ale sedí šedesátníci či osmdesátníci. Navštěvují univerzitu třetího věku, stejně jako zhruba 40 tisíc lidí v ČR. Počet seniorů, kteří chtějí studovat, se neustále zvyšuje. Kromě nových informací touží hlavně po společenském kontaktu. Na jejich výuku proto v posledním roce přidal peníze také stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři z Třeště na přednášce Virtuální univerzity třetího věku

Senioři z Třeště na přednášce Virtuální univerzity třetího věku | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Na Univerzitě třetího věku Vysoké školy ekonomické v Praze právě začala hodina němčiny. Senioři sedí ve dvou řadách a překládají cizojazyčný text. Na dotazy jim odpovídá učitelka Zuzana Gelnarová.

„Ta starší generace projevuje mnohem větší zájem, chodí sem ráda, s nadšením, neutíká odsud, nepospíchá odsud. Dá se říct, že je to baví,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Univerzitě třetího věku Vysoké školy ekonomické v Praze natáčela Petra Benešová

„Člověk když je v penzi, tak je to přeci jen lepší, než sedět doma, nebo chodit na lavičku do parku. Rozšiřovat si obzory je nutné v každém věku,“ říká Josef Skřivánek. „Přihlásila jsem se z prostého důvodů - odešla jsem do důchodu a chtěla jsem nějak využít čas a dohnat to, co jsem nezvládla,“ dodává paní Milada Zmeková.

Na přednášky z informatiky a počítačové gramotnosti chodí někteří úplně poprvé. „Je mi 83 let a dost jsem byla takový handicapovaný, že neumím nic na počítači, tak jsem se přihlásil a nelituji toho,“ přiznává Josef Prošek.

Pan Prošek měl na hodině právě za úkol vytvořit si ve wordu soubor, upravit ho a vložit do něj hypertextový odkaz. Pochopit programy pomáhala seniorům Jitka Koubalíková.

„Ten přístup musí být ke studentům trošku jiný. Víc individuální. Takže obcházím, vysvětluji i individuálně, když to někomu vyloženě nejde,“ říká.

Během 13 týdnů za jeden semestr si mohou senioři vybrat různé odborné přednášky, ale také třeba malbu nebo tělocvik. Za každý předmět pak dostanou osvědčení. Univerzita přijímá lidi se středoškolským vzděláním.

„Máme přes 580 studentů, 45 procent má vysokoškolské vzdělání. Z hlediska struktury dle pohlaví, 75 procent jsou ženy,“ popisuje akademický ředitel Tomáš Kubálek.

Zájem o univerzity třetího věku se neustále zvyšuje. V posledních letech na výuku, kterou si studenti platí, přispívá více i ministerstvo školství, zhruba 20 milionů korun. Nejvíce kurzů nabízí pražská VŠE nebo Univerzita Palackého v Olomouci

Asociace univerzit třetího věku chce v budoucnu výuku pro seniory dostat pomocí internetu a videopřednášek také do malých obcí. „V současné době se tomu říká střediska virtuální univerzity. To středisko vede člověk s určitou akademickou odborností,“ říká člen asociace Petr Vavřín.

Na více než dvacítce univerzit třetího věku, které jsou zpravidla součástí vysokých škol, studuje 38 tisíc lidí.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme