Stále více žen v Česku propadá hazardním hrám, tvrdí psychiatři

V Česku podle psychiatrů přibývá žen gamblerek. Odhadují, že každým desátým gamblerem je právě žena. Přesná čísla ale neexistují, protože spočítat hazardní hráčky, které se neléčí, není možné. Alarmující je, že podle odhadů má zkušenost s výherními automaty skoro sedm procent dívek, kterým je míň než šestnáct let. Dospívající by se přitom k hazardu vůbec dostat neměli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hazard - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Desítky tisíc lidí v Česku prý čelí patologické závislosti na hrách a hazardu - včetně hracích automatů a videoloterijních terminálů. Odhadem každá desátá může být žena.

Je to případ i devětadvacetileté Zuzany. Spadla prý do toho kvůli kamarádce, která pracovala v baru s automaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku podle psychiatrů přibývá žen gamblerek. Podrobnosti od redaktorky Lenky Jansové

„Asi to začalo tak, že jsem k ní často chodila na návštěvy. Vždycky, když byla v práci, tak jsem tam u ní seděla. Protože jsem nechodila do práce, byla jsem na nemocenské a nudila jsem se,“ popisuje.

Za šest let prohrála Zuzana na tři čtvrtě milionu korun. Lituje hlavně toho, že jí to zhoršilo vztahy s rodinou.

„Jelikož už jsem byla na léčení, bylo to moje sedmé léčení. Vlastě jsem to řešila opakovaně léčebnou. Vždycky když jsem přišla, začala jsem opět hrát. Teď to řeším tak, že si hledám práci,“ tvrdí.

Podle primáře z pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích Karla Nešpora jsou rozdíly mezi mužským a ženským gamblerstvím podobné jako u jiných návykových nemocí.

„Ženy se více stydí, mají větší zábrany vyhledat odbornou pomoc. Na druhé straně zase mohou být silně motivovány rodinou nebo vztahy, to je pro ženu velmi silná motivace,“ vysvětluje.

Psychiatr Jan Cimický potvrzuje, že na přibývajícím počtu žen gamblerek se může podepisovat také stoupající nezaměstnanost. Být bez práce totiž vyvolává úzkost.

„U žen ta schopnost inklinovat k nějaké závislosti tohoto typu, tedy hrací závislosti, tak ta je přirozená,“ říká psychiatr.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme