Ženu kvůli neopětované lásce pronásleduje osm let. Teď soud rozhodl, že stalker musí do léčebny

Jen za posledních dva a půl roku poslal Haně přes 7000 zpráv – s pornem, ale i výhrůžkami. Stalker Jan V. má kvůli tomu nastoupit na léčení do psychiatrické léčebny. Soud o tom rozhodl tři čtvrtě roku poté, co o táhnoucím se případu informoval server iROZHLAS.cz. Muž se ale zatím ústavnímu léčení podrobit nemusí. Proti rozhodnutí podal stížnost, a tak definitivní slovo bude mít vyšší soudní instance.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stalker Jan V. pronásleduje svoji oběť už sedm let.

Stalker Jan V. | Foto: koláž Český rozhlas, Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

Policie případ znovu otevřela poté, co loni v červenci příběh pronásledované ženy popsal server iROZHLAS.cz.

Na podzim ale vyšetřování uzavřela s verdiktem, že pronásledovatele nelze stíhat. Trpí totiž paranoidní schizofrenií, a není tak schopen účastnit se trestního řízení.

Stalker ženu pronásleduje přes sedm let, vyhrožoval jí smrtí. Policie podruhé rozhodla, že ho nelze stíhat

Číst článek

Navrhli léčení

Státní zastupitelství proto navrhlo takzvané psychiatrické ochranné léčení ústavní formou. A uspělo.

„Ve středu bylo rozhodnuto, přičemž bylo vyhověno návrhu státního zástupce. S ohledem na skutečnost, že rozhodnutí není dosud v právní moci, byla podána stížnost ze strany Jana V., nemohu v tomto okamžiku poskytnout další informace,“ řekl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Dvořák.

O rozhodnutí server iROZHLAS.cz e-mailem informoval i sám stalker Jan V. „Zase mě chtěli zavřít, tak sem se odvolal,“ napsal mimo jiné do jedné ze zpráv.

Policisté o něm loni v listopadu do usnesení napsali, že za posledních 2,5 roku poslal Haně přes 7300 e-mailů:

„Obsahovaly fotografie nahých žen a taky jeho fotografie, dále fotografie mužského údu a videa s pornografickou tematikou, a dokonce i výhrůžné texty, jako například: ‚takže soudit mě teď budou, až tě zabiju, že sem s tebou šest let zasnoubenej a ještě jsme spolu nespali, a to je na společný problém???‘.“     

Přišel do kanceláře

Za Hanou její pronásledovatel loni dokonce přišel až do kanceláře, kde pracuje, psal jí i do zahraničí, kde několik let pobývala. Policisté přitom již před několika lety stalkera kvůli Haně trestně stíhali a případ dotáhli až k soudu. Odtamtud muž odešel s roční podmínkou a zákazem Hanu kontaktovat. Ten ale porušil, kvůli čemuž ho policie obvinila z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Zpověď stalkera: Tu holku mám prostě rád, intenzita psaní ji asi překvapila. Bral jsem to jako recesi

Číst článek

Státní zástupce ale tehdy, stejně jako loni, stíhání kvůli psychické nemoci Jana V. zastavil. Soud mu poté nařídil ústavní léčbu, po níž ale pronásledování ještě eskalovalo. A právě proto je Hana k poslednímu verdiktu soudu spíše skeptická.

‚Počkám na odvolání‘

„Počkám si, jak dopadne odvolání. Osobně si myslím, že to proběhne jako po minulém soudu. Bude na chvíli zavřený v blázinci, pustí ho, on si chvíli počká a začne vše nanovo,“ obává se.

Chtěla by, aby soud Janu V. doživotně zakázal ji kontaktovat a přibližovat se k ní. „To by byla aspoň taková malá satisfakce, která z tohoto ale bohužel neplyne,“ upozorňuje žena. Pokud vyšší soud nakonec rozhodnutí o léčbě potvrdí, Jan V. se jí bude muset podrobit.

Server iROZHLAS.cz s mužem loni v létě hovořil, jako stalker se prý necítí. Podle svých slov se do Hany zamiloval, jenže ona jeho city neopětuje. Ženu pouze ubezpečil, že z něj nemusí mít obavy a že nemá mít výčitky, že ho dostala do problémů.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme