Stalker ženu pronásleduje přes sedm let, vyhrožoval jí smrtí. Policie podruhé rozhodla, že ho nelze stíhat

Hana od něj zpravidla dostává několik zpráv denně: nesrozumitelných, se sexuálním obsahem, ale také s výhrůžkami. Soud už jejího stalkera Jana V. jednou potrestal, ani pak ale obtěžování nepřestalo. Policie případ znovu otevřela až poté, co o něm v létě informoval server iROZHLAS.cz. Nedávno došla k závěru, že kvůli psychické nemoci muže nelze stíhat, soud ale bude rozhodovat o ochranné léčbě. Jan V. ji mezitím pronásleduje i nadále.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ stalkera Jana V. začne vyšetřovat policie.

Případ stalkera Jana V. začne vyšetřovat policie. | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jan V. poslal Haně jen za posledního dva a půl roku přes 7300 zpráv, v průměru sedm denně.

„Obsahovaly fotografie nahých žen a taky jeho fotografie, dále fotografie mužského údu a videa s pornografickou tématikou, a dokonce i výhrůžné texty, jako například: ‚takže soudit mě teď budou, až tě zabiju, že sem s tebou šest let zasnoubenej a ještě jsme spolu nespali, a to je na společný problém???‘,“ konstatuje ve svém usnesení policie.

Sedm let se stalkerem. Oběť pronásledoval i v cizině, vyhrožuje jí smrtí. Státní zástupce stopl jeho stíhání

Číst článek

Obava o život

Hana policii navíc u výslechu sdělila, co už v červenci popsala serveru iROZHLAS.cz: pronásledovatel se již nespokojil se psaním, ale přišel za ní do práce.

„Má strach a obavu o svůj život a zdraví, tuto obavu má i na základě obsahu některé e-mailové korespondence, kterou muž zasílá. Domnívá se, že je psychicky narušený a měl by se pod dohledem léčit,“ shrnuje usnesení výpověď mladé ženy.

Jan V. policii přiznal, že ženě píše „jeden e-mail denně“ a posílá jí dárky, protože se do ní zamiloval, ale ona jeho lásku neopětuje. „Uvedl, že ve svých zprávách ji chce jen ubezpečit, že z něj nemusí mít obavy, aby neměla výčitky, že ho dostane do problémů,“ popsala vyšetřovatelka mužovu výpověď.

Příběh stalkera

 • 2011
  Hana potkává Jana V. na taneční party
 • 2012
  kvůli stalkingu na Jana V. podává trestní oznámení
 • 2013 květen
  soud Jana V. trestá roční podmínkou kvůli nebezpečnému sledování, po dobu podmínky mu soud zakazuje Hanu jakkoliv kontaktovat
 • 2013 říjen
  Jan V. opět své oběti píše a porušuje tak podmínku uloženou soudem
 • 2014 duben
  soud kvůli porušení podmínky Janu V. nařizuje ústavní léčbu v bohnické léčebně
 • 2014 červen
  státní zástupce Jana V. obvinil kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání
 • 2014 srpen
  státní zástupce zastavuje stíhání Jana V. pro nepříčetnost, pronásledování Hany pokračuje
 • 2018 červenec
  server iROZHLAS.cz o případu informuje, policie poté opět rozjíždí vyšetřování
 • 2018 listopad
  kriminalisté vyšetřování odkládají s tím, že stalkera kvůli vážné nemoci nelze stíhat

Nelze ho stíhat

Znovuotevřený případ ale nakonec policie v listopadu odložila. Jana V. vyšetřil znalec z oboru psychiatrie, který konstatoval, že muž trpí paranoidní schizofrenií, přičemž choroba navíc není v klidovém stádiu. I přes jasné důkazy, že svoji oběť pronásleduje, tak podle odborníka nelze muže stíhat.

„V době páchání trestného činu byly rozpoznávací i ovládací schopnosti vlivem nemoci vymizelé. Znalec konstatuje, že podezřelý není schopen účasti na trestním řízení,“ zní klíčová pasáž usnesení. 

Před několika lety přitom policisté případ dostali až před soud. Jan V. od něj odešel s roční podmínkou a zákazem Hanu jakkoliv kontaktovat. Ten ale porušil, kvůli čemuž ho policie obvinila z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Státní zástupce ale tehdy stíhání kvůli psychické nemoci zastavil.

‚Čekala jsem to‘

Ženu proto aktuální rozhodnutí nepřekvapilo. „Upřímně jsem podobný výsledek čekala. Nicméně jsem překvapená, že tam není ani zmínka o nějakém posílení léčby nebo dohledu,“ řekla pro iROZHLAS.cz.

Když policie zastavila předchozí vyšetřování kvůli porušení podmínky, soud Janovi V. léčbu nařídil. Pronásledování ale neustalo, naopak eskalovalo - začaly se objevovat zmínky o zabití, znásilnění a pokusy o osobní kontakt. Jana V. nezastavil ani dlouhodobý pobyt Hany v zahraničí.    

Server iROZHLAS.cz s mužem v červenci hovořil (VIDEO NAJDETE ZDE). Podle svých slov sám sebe za stalkera nepovažuje. „Chápu, že intenzita psaní asi slečnu překvapila. Na druhou stranu si říkám, že psaní dopisů nic není, pokud je to v nějakých rozumných mezích,“ uvedl například.

Policie začne znovu vyšetřovat případ pronásledované ženy. Stalker ji obtěžuje od roku 2011

Číst článek

Rozhodnutí o léčbě

Rozhodnutí soudu o léčbě čeká Jana V. i nyní.  „Pokud je pachatel pro nepříčetnost trestně neodpovědný, zákon na to pamatuje a v těchto intencích postupujeme. Jednání v té věci ale zatím ještě neproběhlo,“ reagovala na dotaz iROZHLAS.cz státní zástupkyně Barbora Kvášová, která na vyšetřování případu dohlíží. Pokud soud rozhodne o uložení léčby, muž se jí bude muset podrobit.

Do té doby ale Haně nezbývá než čelit jeho pravidelným vzkazům. Poté, co server iROZHLAS.cz o jejím případu uveřejnil rozsáhlý materiál, ji Jan V. přestal kontaktovat. Ani to už ale neplatí. „Mezitím mi začal psát zase. Jako by se nic nestalo,“ přiznává Hana.

Nedávno jí například přišla upravená fotografie z jejího facebookového profilu, několik dalších obrázků a řada vzkazů, často se sexuální tematikou.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme