Stálý dohled ruských vojáků na americké radarové základně v Česku: NE!

Čeští politici jsou proti trvalé přítomnosti ruských vojenských pozorovatelů na plánované americké radarové základně ve vojenském újezdu v Brdech. Reagovali tak na slova prezidenta Vladimira Putina na rusko-americkém minisummitu v Soči. Putin při jednáních se svým americkým protějškem Georgem Bushem navrhl, aby ruští vojáci byli nastálo na amerických základnách v zahraničí. To by prý snížilo obavy Moskvy z obranného systému USA, plánovaného v Evropě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci

Čeští vojáci | Foto: www.army.cz

Čeští vládní politici se shodli, že by Rusko nejprve muselo vyjednávat s námi - a to jen o možných recipročních inspekcích. Vicepremiér Alexandr Vondra sice oceňuje, že Rusko prostřednictvím prezidenta Putina významně zklidnilo svou dosavadní rétoriku. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jde ale jen o jakousi virtuální politickou hru, do které se nenecháme vtáhnout. Většina politiků se zaklíná slovem "reciprocita". To znamená, že i Rusko by muselo dovolit našim vojenským expertům inspekce na svých vojenských základnách. I tak by ale, pokud by se česká a ruská politická reprezentace na inspekcích dohodly, šlo vždy jen o krátkou návštěvu, ne o trvalý pobyt ruských inspektorů.

Stálou kontrolu ruských vojáků vyloučil v České televizi ministr vnitra Ivan Langer: "O pobytu cizích vojsk na našem území musí rozhodnout nejen vláda, ale také i parlament. Nikdo nemůže vyjednávat za nás. Pokud jednání s Ruskem, proč ne, ale vždy na základě reciprocity. Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území."

Podobný názor řekl v České televizi i Jeroným Tejc, poslanec za ČSSD a člen výboru pro bezpečnost: "Každé jednání je určitě dobré. Já ale účast ruských vojáků na našem území nepovažuji za dobré řešení. Problém je ten, že se o případné účasti ruských vojáků jedná mezi Spojenými státy a Ruskem v Soči. Místo aby se - a to je právě naše námitka - o tom jednalo u stolu, kde budou zástupci NATO a České republiky."

Jitka Hanžlová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme