Hnutí STAN schválilo volební koaliční smlouvu s Piráty. Podle Rakušana si věří na 25 procent

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) schválilo koaliční smlouvu s Piráty o spolupráci v letošních sněmovních volbách. Dohoda, kterou oba subjekty dopracovaly před Vánocemi, ve čtvrtek v hlasování širšího vedení STAN získala 92 procent hlasů, řekl novinářům předseda Starostů Vít Rakušan. Piráti budou o vzniku koalice definitivně rozhodovat na svém sobotním celostátním fóru.

Praha (Aktualizováno: 18:27 7. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Starsotů a nezávislých Vít Rakušan

Předseda Starsotů a nezávislých Vít Rakušan | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Koaliční smlouvu s programovými východisky vypracovali Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vyhlásit volby skoro rok dopředu je naschvál vlády vůči vznikajícím koalicím, tvrdí ústavní právník

Číst článek

Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Rakušan doufá v to, že Piráti v hlasování spolupráci také podpoří. Strany podle něj chtějí společně dát Česku naději, že po období stagnace a vládě populismu může zažít velkou změnu.

„Je to odvážný politický projekt, který dává dohromady dva subjekty, které jsou v mnoha věcech odlišné. Je to ale odvážný politický projekt v tom, že dává Česku naději, že tahle země může vypadat jinak,“ uvedl Rakušan.

Koalice Starostů a Pirátů si pak podle Rakušana věří v letošních sněmovních volbách na zisk více než 25 procent hlasů. Ve volbách chce zvítězit. „Počítají se výsledky 25 procent plus,“ doplnil. Případná volební koalice musí ke vstupu do sněmovny získat minimálně 10 procent hlasů.

Starostové a Piráti pak po volbách počítají s tím, že budou mít samostatné poslanecké kluby. „Zároveň ale říkáme: spolu do vlády, spolu do opozice,“ řekl Rakušan.

O hnutí STAN

Hnutí STAN bylo zaregistrováno v srpnu 2004 a současný název nese od února 2009. V prvních volbách do Sněmovny, ve kterých jeho členové kandidovali, spolupracovalo v roce 2010 s TOP 09. Smlouva o strategické spolupráci s TOP 09 skončila s rokem 2012. Novou volnější dohodu uzavřely subjekty na podzim 2013. V listopadu 2016 se dohodly na ukončení spolupráce.

Před posledními volbami do sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Začátkem roku 2017 Starostové přijali nabídku lidovců na dlouhodobou spolupráci. Kvůli nízkým preferencím však později KDU-ČSL koalici zrušila, nabídla STAN místa na své kandidátce, což vedení hnutí nepřijalo a rozhodlo se kandidovat samostatně. Ve volbách získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme