DOKUMENT: Výzvy ke kroužkování, neohlášená inzerce. Podívejte se, co STAN vytýká analýza Pirátů

Starosti a nezávislí porušovali koaliční smlouvu, vyplývá z analýzy, kterou si nechali zpracovat Piráti. Zástupci STAN měli vyzývat k použití preferenčních hlasů nebo využívali osobnostní kampaně. Co přesně Piráti svým koaličním partnerům vyčítají, si přečtěte v dokumentu, který iROZHLAS.cz získal.

Praha (Aktualizováno: 17:49 1. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš.

Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Piráti upozorňují, že se jedná pouze o část analýzy, pomocí které hledá strana odpovědi na otázku, proč v říjnových volbách neuspěla. „Tato část je jenom shrnující a odpovídá na otázku, jestli docházelo nebo nedocházelo k porušování koaliční smlouvy,“ řekl pro iROZHLAS.cz místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

STAN porušoval předvolební dohody, vyplývá z analýzy Pirátů. Rakušan jakékoli pochybení odmítl

Číst článek

Pikal zároveň řekl, že celou analýzu by měli Piráti dodělat ve druhé polovině listopadu.

Na interní analýzu, kterou si zadal Pirátská strana, upozornil v pondělí server Neovlivní.cz. Podle ní měli zástupci Starostů a nezávislých porušovat koaliční dohodu s Piráty.

Šéf starostů Vít Rakušan ČTK napsal, že o příčinách volebního výsledku se mělo nejprve jednat v rámci koalice, pohled STAN na důvody výsledků je jiný. Možné porušení koaliční smlouvy odmítá.

Analýza starostů

Starostové si také nechali zpracovat svou vlastní analýzu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil předsedseda STAN Vít Rakušan a první místopředseda strany Jan Farský.
„Jedná se o shrnutí kampaně. Pevná data by měla říct, kde jsme udělali v kampani chybu a kdy mohlo dojít k odlivu voličů,“ říká Rakušan.

Většinu dat k analýze vypracovala agentura STEM/MARK. První data by mělo mít vedení strany koncem tohoto týdne. „Analýza má také říct, co se povedlo a nepovedlo,“ dodal Farský.

Osobnostní kampaň

Průzkum: mladé ženy nejčastěji volily PirSTAN, 370 tisíc voličů ale uteklo ke koalici Spolu

Číst článek

Porušeny měly být například pravidla osobnostní kampaně. „V tištěném a on-line médiu byly realizovány PR osobní články kandidátů STAN bez vědomí krajského volebního štábu jednotlivých krajů. Tím došlo k porušení pravidel osobnostní kampaně.“

Koalice Pirátů a STAN získala ve volbách 37 mandátů. Preferenční hlasy, které voliči vyjadřovali kroužkováním až 4 kandidátů, způsobily nerovné zastoupení poslanců v koalici. Za STAN usedne do sněmovny 33 poslanců a za Piráty čtyři.

Právě kroužkování zástupců ovlivnilo výsledné počty křesel pro jednotlivé strany v koalici.

„Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo facebookových statusů kroužkování kandidátů STAN,“ píše se v úvodním shrnutí analýzy. 

Celou analýzu si přečtete zde.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme