Poslanecký klub STAN opět povede Jan Farský. Místopředsedy zůstávají Kovářová nebo Gazdík

Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období někdejší starosta Semil Jan Farský. Poslanci STAN ho zvolili do funkce na pátečním výjezdním zasedání ve sněmovním zařízení v Lipnici nad Sázavou. Hnutí o tom informovalo v tiskové zprávě. STAN má třetí nejsilnější klub v nové Sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farský vedl poslanecký klub STAN i v minulém volebním období | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vážím si toho, že jsem dostal důvěru vést třetí nejpočetnější klub, a mohu tak pokračovat v práci, kterou jsme před lety započali,“ uvedl Farský v tiskové zprávě. Místopředsedy klubu budou nadále jeho dosavadní místopředsedové Věra Kovářová, Petr Gazdík, nová poslankyně Michaela Opltová a staronový poslanec Josef Cogan.

Fiala, Výborný, Jakob, Schillerová a Stanjura. Některá sněmovní uskupení zvolila šéfy poslaneckých klubů

Číst článek

Po letošních volbách posílil STAN na 33 poslanců, dosud jich měl jenom šest. Starostové šli do voleb v koalici s Piráty, kteří získali čtyři poslance místo dosavadních 22 poslanců. Piráti si založili vlastní poslanecký klub.

Spolu s Farským se do sněmovny vrátili všichni poslanci STAN z předchozího období kromě Petra Pávka, který již nekandidoval. Nových 28 poslanců se na pátečním ustavujícím zasedání klubu seznamovalo hlavně s chodem sněmovny a s podobou legislativního procesu. Někteří z nich ale již ve sněmovně působili. Starosta Nové Paky Cogan byl poslancem v letech 2010 až 2013. V klubu zasedne také někdejší plzeňský hejtman a nyní náměstek plzeňské hejtmanky Josef Bernard.

„Máme za sebou organizační věci, kdy zkušení poslanci předávali těm čerstvě zvoleným informace a cenné rady, které se týkají legislativního proces, fungování výborů ve sněmovně, harmonogramu jednání i třeba rady na efektivní plánování poslanecké práce. Jak se totiž říká, kdo je připraven, není překvapen,“ komentoval Gazdík, který se stal prvním místopředsedou klubu.

Rakušan na vnitro?

Předsednictvo STAN projednalo výsledky voleb ve čtvrtek. Poděkovalo svému předsedovi Vítu Rakušanovi a podpořilo svůj tým, který vyjednává s koalicí Spolu o programu budoucí koaliční vlády.

Rakušan dříve řekl, že má zájem stanout v čele ministerstva vnitra. Nyní je členem vyjednávacího týmu pro spravedlnost, vnitro a digitalizaci.

Vedení si v tomto týdnu volily i další poslanecké kluby. Poslance ANO povede dosavadní ministryně financí Alena Schillerová, v čele klubu ODS stanul opět Zbyněk Stanjura, předsedou klubu KDU-ČSL se stal bývalý předseda strany Marek Výborný, pirátské poslance povede staronový předseda klubu Jakub Michálek, také poslance SPD povede opět Radim Fiala. Klub poslanců TOP 09 povede místopředseda strany Jan Jakob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme