STAN si bude u Ústavního soudu stěžovat na Starosty pro Prahu. ‚Neprávem nás atakují,‘ reaguje hnutí

Starostové a nezávislí (STAN) podají ústavní stížnost proti registraci kandidátky Starostové pro Prahu pro podzimní volby do zastupitelstva hlavního města. Zrušení registrace kandidátky odmítl ve čtvrtek Městský soud v Praze. Podle STAN se Starostové pro Prahu názvem úmyslně snaží vyvolat dojem, že je to kandidátka pražské odnože hnutí STAN, sdělil mluvčí STAN. Starostové pro Prahu postup STAN považují za nefér, ale právní kroky zatím nechystají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík (ilustrační foto). | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Hnutí Pro Prahu využilo situace, kdy jsme v Praze navázali spolupráci s dalšími demokratickými stranami na politickém středu a zcela neeticky použilo název Starostové pro svou kandidátku,“ uvedl pražský předseda STAN Petr Hlubuček.

Ústavní stížností chce problém s podobnými názvy řešit i kvůli možným případům v budoucnu, aby se neobjevily kandidátky například Občanští demokraté pro Prahu nebo ANO 2021.

Městský soud v Praze odmítl žalobu proti uskupení Praha Sobě. Zabývat se bude hnutím Starostové pro Prahu

Číst článek

„Značka není pouze název a logo, ale i identita hnutí, která má zásadní význam pro odlišení vlastní práce od práce svých konkurentů. Parazitováním na dlouhodobě budované celostátní značce zneužívají každodenního úsilí našich starostů v čele obcí a důvěry občanů v jejich odvedenou práci,“ dodal celostátní předseda hnutí Petr Gazdík.

Hnutí argumentuje tím, že Pro Prahu v minulosti nikdy neregistrovalo název se slovem starostové. Ve čtvrtečním rozhodnutí však Městský soud v Praze připomenul, že hnutí Pro Prahu bylo v letech 2013 až 2014 registrováno u ministerstva vnitra jako Starostové pro Prahu.

Podle webu Českého statistického úřadu ale pod tímto názvem do zastupitelstva hlavního města nikdy nekandidovalo.

‚Voliči poznají‘

„Místo toho, aby se omluvili, že nás neprávem atakují, pokračují tímto způsobem,“ řekl předseda Starostů pro Prahu Karel Fischer. Podle něj proti původnímu rozsudku není opravný prostředek.

„Jestli je cílem zpochybnit celé volby, ať to zkusí. Voliči poznají, kdo to s Prahou myslí vážně. Naším jediným zájmem je Praha,“ řekl Fischer. Někteří představitelé STAN podle něj hnutí očerňují například na sociálních sítích. Právní kroky ale nyní nechystají. „Nechceme zatěžovat soudy,“ dodal Fischer.

Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října spolu s volbami do třetiny Senátu. Do pražského zastupitelstva kandiduje 29 uskupení.

Podle usnesení Městského soudu v Praze Starostové pro Prahu nezneužívají slovo starostové, protože mají na kandidátce 11 starostů z 65 kandidátů. Soud neshledal v rozhodnutí registračního úřadu pochybení, protože ten není oprávněn posuzovat otázku možné zaměnitelnosti politických subjektů.

Podle soudu navíc nelze konstatovat zaměnitelnost, protože kandidátka jednoho uskupení má název TOP 09 a Starostové (STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla - Spojené síly pro Prahu) a druhá Starostové pro Prahu. V názvu je tak podle soudu řada rozlišovacích prvků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme