‚Mladým lidem věříme.‘ STAN bude chtít volební právo pro šestnáctileté, nejdřív na komunální úrovni

Starostové a nezávislí (STAN) budou navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany ČR. Na tiskové konferenci po zvolení nového vedení hnutí to řekl nový lídr Vít Rakušan. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít postupně scházet s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD.

Praha (Aktualizováno: 15:51 13. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Návrh podle Rakušana souvisí s tím, že hnutí věří mladým lidem. Chce také předložit reformu vzdělávacího systému. „Myslíme si, že nazrála doba k tomu, aby se otevřela diskuze o tom, aby v českém volebním systému měli právo volit i šestnáctiletí. Povedlo se to v Rakousku, kde se začalo na té komunální úrovni, my také chceme začít na té komunální úrovni,“ uvedl. 

Mladá generace je podle něj často mediálně zdatnější a lépe se orientuje v záplavě informací. „Dokáže poznat, která informace je nosná a která není,“ dodal a poznamenal, že když se debatuje o snižování hranice trestněprávní odpovědnosti mladých lidí, nevidí důvod, proč by také neměli dostat právo rozhodovat o budoucnosti státu.

Tým, který zvolili delegáti na sobotním sněmu do čela hnutí, je podle Rakušana plný silných osobností, které pocházejí z různých sfér politiky. STAN je prý silné hnutí, které má budoucnost a potenciál k posilování. „Moje vize je silný autentický STAN, který bude vyrůstat od pěti procent výše,“ řekl Rakušan.

Lidi chce oslovit třeba také tématem financování samospráv nebo novým rozpočtovým určením daní.

Kritika udílení dotací

Europoslanec Stanislav Polčák kritizoval současné podmínky udílení evropských dotací, kdy je mohou získat i velké korporace. Uvedl, že hnutí bude chtít vyzvat vládu ke změně podmínek čerpání dotací.

Střídání u Starostů. Ve volbě šéfa STAN zvítězil Vít Rakušan, neměl protikandidáta

Číst článek

„Jednoznačně se kloníme k tomu, aby čerpání bylo nasměrováno především pro obce, města, regiony, pro malé a střední podniky, pro výzkum, vědu, základní infrastrukturu a dostupnost služeb. Nemyslíme si, že by čerpat evropskou podporu měly významné až nadnárodní korporace, nebo u nenárokových dotací velké holdingy, jako je skupina Agrofert,“ uvedl Polčák.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku premiér Andrej Babiš (ANO), v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo čelí Babiš trestnímu stíhání.

„K tomu chceme jednoznačně vyzvat, aby to vláda, aby tyto prostředky, které jsou nenárokové, náležely především malým a středním podnikům. Myslím si, že to je klíčové pro naši budoucnost,“ řekl Polčák s tím, že se tento návrh týká nenárokových dotací, nikoli dotací pro zemědělce.

Nebude jednat s KSČM a SPD

Rakušan si již domluvil termíny schůzek s představiteli některých politických stran. Scházet se nebude se zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a s komunisty. Předseda KSČM Vojtěch Filip na facebooku Rakušanovi poblahopřál. Dodal, že Starostové mají přímo v popisu práce naslouchat širokému spektru občanů.

Gazdík po letech skončil jako šéf Starostů. ‚Chci se zakousnout do vzdělávacího systému,‘ vysvětluje

Číst článek

„Doufejme, že toto bude nový předseda hnutí STAN vnímat a že nebude pouze nositelem pravicových témat, ale že začne prosazovat politiku ve prospěch občanů této republiky, neboť to je základní povinností pro hnutí nesoucí název Starostové a nezávislí,“ napsal.

Rakušan by chtěl své hlavní programové body představit i Babišovi. Chtěl by ho požádat, aby byl jeho kabinet konstruktivní vládou, stejně jako premiér vyzývá opozici, aby byla konstruktivní. Mluvit s ním chce třeba o reformě vzdělávacího systému.

V plánu má také návštěvy regionů a debaty s občany, podpoří také stranické kandidáty do Evropského parlamentu.

Nový lídr hnutí také zopakoval, že skončí jako starosta Kolína, z tamního zastupitelstva ale odejít nehodlá. Je přesvědčen, že současný tým na radnici je velmi silný.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme