TOP 09 jsme nabídli účast na kandidátce. Není pravda, že nechceme spolupracovat, říká Rakušan

Po protestech v regionech uspořádal Milion chvilek pro demokracii další demonstraci v Praze. Vystoupili na ní i zástupci opozičních stran, které spolek vyzývá k větší spolupráci a změně volebního systému.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan na demonstraci Milionu chvilek pro demkracii | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Jedním z řečníků na pražském Klárově byl i předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. Jak potvrzuje v Interview Plus, hnutí má vládní ambice a chce změnit volební systém.

Připomíná, že senátoři za STAN už kvůli tomu podali podnět k Ústavnímu soudu, který napadá způsob přepočtu hlasů na mandáty a uzavírací klauzuli pro koalice.

„V malých krajích je na zisk mandátu potřeba někdy až 7 % hlasů, zatímco ve větších stačí třeba jen 3,5 %,“ upozorňuje s tím, že teoreticky se může do sněmovny dostat i politická strana s menším počtem hlasů než ta, která jich sice získá více, ale její voliči hlasují v menších krajích. 

Podle Rakušana sice asi nikdy nebude stoprocentní rovnost hlasů, ale systém by měl co nejvíce odpovídat výběru voličů. STAN získal 260 tisíc hlasů, což by v čistě poměrném systému odpovídalo jedenácti mandátům. Máme jich šest,“ dodal.

Chceme spolupracovat, ale...

Středopravicové strany by podle Rakušana měly více spolupracovat. Například v příštích senátních volbách chce hnutí postavit svého kandidáta jen v 15 z 27 obvodů – ve zbylých obvodech v 1. kole podpoří nominanta ODS, Pirátů, TOP 09, nebo lidovců.

Přestřelku na sociálních sítích mezi politiky STAN a TOP 09 ovšem tento týden vyvolalo rozhodnutí Starostů nejít do volební koalice s TOP 09 ve Středočeském kraji – ostatním stranám nabídli jen místa na své kandidátce pro krajské volby, které se budou konat na podzim příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus

„Vždycky je nějaký subjekt silnější. V evropských volbách měla TOP 09 jedničku a trojku na kandidátce. My jsme to respektovali. Ve Středočeském kraji je STAN nejsilnější opoziční silou a máme hejtmanské ambice,“ deklaruje Rakušan s tím, že strany by mohly uzavřít memoranda o povolební spolupráci.

„Hnutí STAN nabídlo TOP 09 účast na našich kandidátkách a jasně definovanou spolupráci. Říkat, že spolupracovat nechceme, není pravda,“ uvedl Rakušan.

Neobávají se ale Starostové značky TOP 09, která by jim mohla v krajích uškodit? „Všichni víme, že elektorát TOP 09 je v Praze a ve středních Čechách, ale v regionech klesá. Je to otázka strategie a taktiky – chceme si hrát na jednotlivé značky, nebo maximalizovat zisk pro nějaký směr politiky?“ uzavírá.

Poslechněte si celé Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme