Ministr Staněk podal trestní oznámení na dva bývalé ředitele olomouckého Muzea umění

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení nejen na bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, ale i na dva bývalé ředitele Muzea umění v Olomouci. Jde o odvolaného Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Zatloukal vedl muzeum 23 let a řadí se mezi přední historiky umění. Odmítl, že by se za jeho vedení stalo v muzeu cokoliv nezákonného. Olomoučtí ředitelé budou bránit právní cestou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Byla podána dvě trestní oznámení na Jiřího Fajta, a to na Městské státní zastupitelství v Praze a ten samý den jedno trestní oznámení na Michala Soukupa a Pavla Zatloukala na Krajské státní zastupitelství v Ostravě,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury. Pracovnice podatelny ostravského krajského státního zastupitelství potvrdila, že oznámení zastupitelství obdrželo, přiděleno již bylo tamnímu státnímu zástupci.

Muzeum umění Olomouc v minulosti porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, tvrdí ministr Staněk

Číst článek

Dosavadního ředitele muzea Michala Soukupa odvolal Staněk ve čtvrtek společně s ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem. Zpochybnil jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Tentýž den oznámil, že na Fajta podal dvě trestní oznámení a že třetí se připravuje, ale nesdělil, na koho bude podáno.

Ředitelé o oznámení nevěděli

Odvolaný ředitel Michal Soukup, který vedl muzeum od dubna 2013, se o trestním oznámení dozvěděl po dotazu novinářů. „Nemám k tomu slov, co bych řekl k tomuto ministrovi, který dehonestuje tuto instituci, dehonestuje všechny lidi, kteří pracovali v nejlepší míře a s nejlepším svědomím a vědomím pro český stát jako určitý projekt. Jaké jsou za tím úmysly pana ministra Staňka, nevíme, ale určitě se budeme bránit právní cestou,“ řekl Soukup.

‚Eskaluje napětí a nejistotu.‘ Zaměstnanci Muzea umění Olomouc žádají rezignaci ministra Staňka

Číst článek

Jeho předchůdce Pavel Zatloukal, který vedl muzeum v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování unikátního Arcidiecézního muzea v Olomouci, s trestním oznámením dosud nebyl seznámen. „Tuším sice, co by to mohlo být, ale nemohu se k tomu vyjadřovat, když jsem ho nečetl,“ řekl. Popřel, že by za jeho éry bylo něco v nesouladu se zákonem. „To je naprostý nesmysl, ani nemohlo být nic porušeno. Vše procházelo schvalovacím řízením ministerstva financí a ministerstva kultury, takže nic porušeno být nemohlo,“ doplnil Zatloukal.

Kroky ministra kultury a bývalého olomouckého primátora Antonína Staňka vyvolaly velké emoce a podepsaly se i na napětí v samotném Muzeu umění. Zdejší zaměstnanci před časem vyzvali ministra k rezignaci, po odvolání ředitele jej ve veřejném prohlášení požádali o osobní setkání a vysvětlení důvodů, které ho k tomuto kroku vedly. Ministr řízením Muzea umění pověřil do výběrového řízení dosavadního Soukupova zástupce Ondřeje Zatloukala, který je synem Pavla Zatloukala.

Současné dění má souvislost se stavbou Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Projekt ojedinělé expozice výtvarného umění střední Evropy stvrdili podpisem v roce 2008 v Olomouci zástupci zemí Visegrádské skupiny. Muzeum jej plánuje přes deset let a vykupovalo kvůli tomu pozemky v okolí své budovy. Podobu fóra vypracoval již před lety architekt Jan Šépka, ministr kultury však loni v listopadu rozhodl, že se vypíše architektonická soutěž. Muzeum se kvůli tomu musí s právními závazky složitě vypořádat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme