Data o nakažených pro obce? ‚Nekomfortní a pomalé,‘ hodnotí jejich získávání starosta Uherského Hradiště

Předávání dat mezi ministerstvem zdravotnictví a svazem měst a obcí mělo začít na konci srpna. Starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Bláha (ODS) ale ve středu ve sněmovně řekl, že první údaje o nakažených v obci dostal až 11. září a navíc nestandardně. „Nepodařilo se jim to rozchodit, tak nám to poslali e-mailem,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. A nelíbí se mu ani, jak vypadají - jsou tři dny staré a nevysvětlují, jak se zachovat.

Rozhovor Praha/Uherské Hradiště Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Stanislav Bláha (ODS)

Poslanec Stanislav Bláha (ODS) | Foto: Zdeněk Němec | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Na středečním jednání Poslanecké sněmovny jste říkal, že data o obcích, která souvisí s šířením koronaviru, jste zatím dostal jen jednou. Obcím přitom měly chodit jednou za týden, a to od konce srpna. Stále platí, že máte jen jeden soubor? Jiný jste nedostal?
Na středečním jednání ve sněmovně tato informace opravdu platila. V pátek 11. září jsem obdržel pilotní datovou sadu nestandardním způsobem oproti původní dohodě. Ve čtvrtek jsem obdržel přístup do webové platformy Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Praha jako první zveřejnila podrobná data o epidemii, nejvíc v přepočtu na obyvatele hlásí Praha 3 a Praha 2

Číst článek

Jakým nestandardním způsobem?
Soubory přišly e-mailem, ale měli bychom si je stahovat zabezpečeným přístupem z webové platformy Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Ale nepodařilo se jim to rozchodit, tak nám to poslali v pátek takto.

Například poslanec a starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD ale na schůzi říkal, že data dostává. Jak je tedy možné, že k vám do Uherské Hradiště se nedostala?
Jaká data dostává pan poslanec Birke, nevím. Starostové obcí s rozšířenou působností byli vyzváni svazem měst a obcí, aby určili kontaktní osobu, která bude mít ten zabezpečený přístup, což jsem neprodleně udělal a obdržel data způsobem, jaký jsem popisoval.

Datové sady podle vás nebyly kompletní. Co v nich chybělo?
Neobsahovaly název obce, ale jejich kódy a musel jsem si sám zajistit tabulku s kódy obcí, abych poskytnuté informace „rozšifroval“. Ve čtvrteční informaci ÚZIS už tyto kódy byly v oddělené tabulce, ale stále je to nekomfortní a pomalé získávání informací.

Kolik sousedů má koronavirus? Města se poprvé od začátku pandemie dostanou k datům o nakažených

Číst článek

Najdete tam opravdu jen údaje o vaší obci, nebo se můžete podívat také na situaci v okrese, kraji nebo celém Česku?
Jsou pro okres, obec s rozšířenou působností a jednotlivé obce v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností.

A můžete tedy popsat, co v nich starostové naopak najdou?
K tomu jsem obdržel metodický pokyn s popisem datových sad na tři strany. Například ze sady s údaji o obcích lze vyčíst počet nově diagnostikovaných osob za týden, z té pro celý správní obvod obce s rozšířenou působností pak ještě počet nově diagnostikovaných osob nad 65 nebo 75 let za týden a aktuální počet pozitivně diagnostikovaných.

Doporučení? ‚Neobsahují‘

Šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek v srpnu mluvil o tom, že starostové nebudou dostávat jen data samotná, ale že jim také bude vysvětleno, co pro jejich obec znamenají a také, jak se podle nich chovat v dalších týdnech. Obsahují tuto informaci?
Podle mých rychlých zjištění zatím neobsahují.

Využil jste je tedy nějak?
Ta data pořád nejsou aktuální, dostáváme je s třídenním zpožděním. Ale v pátek náš tajemník krizového štábu kontaktoval starosty a sděloval jim aktuální data.

Kromě toho, co jste zmínil, jak se dají prakticky využít?
Data jsou určena pro podporu krizového řízení a je navíc možné předat je obcím, které patří do rozšířené působnosti. Jedná se monitoring epidemiologické situace v daném regionu za uplynulý týden. Poučili mě, že se jedná o citlivá data. A zároveň jsem dostal doporučení, pro koho jsou určena a jak s nimi nakládat.

Poslankyně Věra Kovářová ze STAN během jednání navrhovala, aby data rozesílaly přímo hygienické stanice. Bylo by to podle Vás řešení? Pomohlo by to situaci?
Jakákoliv rychlá a hlavně aktuální data, poskytnutá kterýmkoliv subjektem, by určitě situaci pomohla.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme