Stanislav Gross opouští vrcholnou politiku

Sociální demokracie bude bez předsedy. Stanislav Gross členům ústředního výkonného výboru strany překvapivě oznámil, že rezignuje na svůj post a už nebude kandidovat v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odchod z politiky prý prospěje sociální demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Gross je přesvědčen, že se první místopředseda strany Bohuslav Sobotka s plným nasazením ujme vedení a premiér Jiří Paroubek získá silný mandát jako celostátní volební lídr ČSSD. Gross uvedl, že sociální demokracii obětoval 15 let života a vždy mu bude záležet na úspěchu strany.

Podle premiéra Jiřího Paroubka je Grossův krok velkou osobní obětí. "To nesmí být výzva k mimořádnému sjezdu, to je výzva k jednotě a akci." Pokud ho dnes ústřední výkonný výbor potvrdí jako volební jedničku, povede Paroubek podle svých slov sociální demokracii k volebnímu vítězství.

Podle předsedy poslaneckého klubu Michala Krause vedení strany ocenilo Grossovu 15letou práci pro ČSSD. Volba nového předsedy ale není na pořadu dne: "Stanislav Gross vyvine všechny kroky k tomu, aby mimo politiku očistil své jméno a sociální demokracie samozřejmě půjde dál s tím, že dnes bude pravděpodobně zvolen volebním lídrem Jiří Paroubek a pod jeho vedením sociální demokracie půjde do příštích voleb," řekl Radiožurnálu Kraus.

Sociální demokracii povede do voleb premiér Jiří Paroubek. Rozhodl o tom Ústřední výkonný výbor ČSSD. Při hlasování dostal Paroubek 130 hlasů ze 132. Na zasedání řekl, že se nebude bránit předčasným volbám, jestliže ho k nim vyzvou KDU-ČSL a ODS. Šéf lidovců Miroslav Kalousek už Radiožurnálu řekl, že to od Paroubka není příliš chytré, protože to vlastně ani není technicky proveditelné. Řádné volby totiž budou už za devět měsíců.

Gross odešel z čela vlády letos v dubnu kvůli nejasným majetkovým poměrům své rodiny. V premiérském křesle ho nahradil Paroubek. Předseda ČSSD ještě nedávno tvrdil, že hodlá být středočeským volebním lídrem, dnes ale překvapivě oznámil, že se stáhne z vedení ČSSD i politiky vůbec.

Zhruba před dvěma týdny vyzvala Grosse k odchodu z funkce předsedy strany okresní organizace sociální demokracie v Bruntálu. Důvodem výzvy byly hlavně kauzy, které podle místních členů ČSSD velmi poškozují. Za výzvou byl pravděpodobně i spor Grosse a bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase, který pochází právě z Bruntálska.

Okresní výbor strany V Bruntále se shodl, že Grossova činnost ve vedení strany nepřispívá k dobrému jménu ČSSD v očích voličů. Radiožurnálu to tehdy řekl to předseda bruntálské organizace ČSSD Ladislav Velebný: "Mediální obraz strany musí být čistý, to znamená, že by to měly být i čisté tváře. Okres Bruntál jako takový se pořád cítí někde na konci řady, jak v rámci příjmů, tak i celkových investic. To jsou dva hlavní argumenty, proč by se měly udělat určité změny na špici naší strany," uvedl Velebný.

V rozhodnutí okresního výboru ČSSD podle něj hrála roli i kauza kolem privatizace Unipetrolu a údajný korupční skandál, v němž je Grossovo jméno skloňováno. Ten však už v této souvislosti několikrát veškerá podezření odmítl.

Na výzvu k odstoupení Gross tehdy reagovat nehodlal. "Předseda sociální demokracie Stanislav Gross bere usnesení bruntálské organizace na vědomí, ale protože má ve straně dostatečnou podporu, bude se ucházet o lídra středočeské kandidátky," tlumočila 14. září Grosovo vyjádření jeho mluvčí Lucie Vaverová.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme