Stanislav Gross se omluvil veřejnosti

V mimořádném vystoupení, které ze Strakovy akademie živě přenášely Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Česká televize, se premiér Stanislav Gross v sobotu večer veřejně omluvil za to, že vyjádřením kolem majetkových poměrů své rodiny vyvolal politické šarvátky a neklid. Zopakoval, že jeho manželka kvůli tomu ukončí své podnikatelské aktivity. Gross současně oznámil, že předloží parlamentu návrh zákona, kerý by maximálně zprůhlednil záležitosti kolem majetkových poměrů vysokých funkcionářů a politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Zdroj: ČTK

Ještě před večerním veřejným vystoupením získal Gross důvěru od tří čtvrtin Ústředního výkonného výboru ČSSD. I svým spolustraníkům se omluvil za své výroky v souvislosti s kauzou majetkových poměrů své rodiny. "Nebudu uhýbat tlaku, abych způsobil pád vlády, která je úspěšná. Ani já, ani moje manželka jsme se nedopustili žádného porušení zákona. Rozhodl jsem se, že neodstoupím," zdůraznil Gross na jednání širšího vedení ČSSD. Více se dočtete ZDE.

Večer pak Gross předstoupil před mikrofony Českého rozhlasu a kamery České televize a obrátil se i na veřejnost.

Plné znění veřejného prohlášení stanislava Grosse

Vážení spoluobčané, politický a mediální neklid posledních týdnů mne přivedl k rozhodnutí obrátit se na vás přímo a osobně. Nechci dopustit, aby se období tohoto neklidu nadále prodlužovalo. Nejprve mi však dovolte, abych se vyjádřil k některým záležitostem, které se týkají mne přímo, a chtěl bych se Vám omluvit za vysvětlování svých osobních záležitostí, která mohla v některých případech působit zmatečně. Musím se přiznat, že jsem necítil zprvu ochotu vysvětlovat záležitosti, které jsem mylně považoval za soukromé. A za toto se omlouvám a omlouvám se i za to, že jsem tím zavdal příčinu k určitým politickým půtkám a šarvátkám, které sice byly možná zneužity, ale prvotní příčina byla v tomto mém přístupu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mimořádné vystoupení S. Grosse v ČT a ČRo 5. 3. 2005

Tato epizoda by nás měla vést k zamyšlení nad fungováním naší demokracie a já jsem pro sebe udělal dva závěry. Je jisté, že výkon funkce předsedy vlády je zavazující a je zavazující nejen pro mne, ale i pro celou mou rodinu, a proto jsme se rozhodli, že má manželka ukončí své podnikatelské aktivity a veškeré své závazky. Na druhé straně ta debata, která vyvstala v posledních týdnech, tak si myslím, že by nás měla vést k zamyšlení nad fungováním mechanismů, které se týkají majetkových poměrů vysokých funkcionářů a politiků, protože některé otázky znehodnocují naši demokracii a je zapotřebí vytvořit mechanismy, které by tomuto bránily. Proto jsem se rozhodl předložit parlamentu v nejbližší době návrh zákona, který by maximálně zprůhlednil tyto záležitosti a jsem osobně připraven vytvořit tomuto maximální podmínky, které by v diskusi s mými politickými partnery z různých politických stran vytvořily průchodnost takovémuto mechanismu.

Chtěl bych však v této chvíli také varovat před politickými čachry všeho druhu. Chtěl bych také varovat před zneužíváním situace a před tím, abychom podlehli různým populistickým pokušením. Česká republika v současné době stojí před mnoha výzvami a je před námi mnoho úkolů. Celá Evropská unie a také tedy Česká republika v tuto dobu svádí zápas o to, abychom obstáli v poměrně náročné globální konkurenci. Evropská unie má poměrně malý hospodářský růst na rozdíl od České republiky a přesto v tomto zápase odvádí obrovský kus práce a myslím si, že Česká republika má na to spolu se všemi našimi spoluobčany, aby v tomto zápase také obstála.

Jde o to, jestli dokážeme vytvořit a realizovat silnou a dynamickou národní politiku, jde o to, jestli touto národní politikou dokážeme vytvořit sociální a ekonomické bohatství naší země. Já jsem připravený v nejbližší době během nadcházejícího měsíce předložit společnosti novou společenskou smlouvu, která by zajistila, že Česká republika v tomto zápase obstojí a zvítězí. Myslím si, že bude zapotřebí, aby v ní byly obsaženy postupy k mnoha tématům, které v tuto chvíli jsou pro Českou republiku určitým limitem a které když nezvládneme, tak z dlouhodobého pohledu nemusíme obstát.

Nechci, aby se Česká republika dostala na periferii evropského a i světového dění. V kalendáři Evropské unie jsou v nadcházejícím období mnohá rozhodnutí, která zásadním způsobem ovlivní život v České republice a život každého z nás. A právě v tomto období je zapotřebí, aby vláda fungovala a plnila své povinnosti na sto procent. Máme před sebou hodně práce a za to, že vláda toto období zvládne a své úkoly splní, nesu já jako její předseda plnou odpovědnost. A chci také v tuto chvíli říci, že očekávám od všech členů vlády, že svých odpovědností a povinností dostojí, a pokud někdo tyto výzvy přijmout nechce, tak ať raději odejde. Děkuji Vám za pozornost.

Lidovce Grossovo vystoupení nepřekvapilo

Předseda lidovců Miroslav Kalousek Grossovo omluvné prohlášení neocenil. Zopakoval, že KDU-ČSL dává sociálním demokratům - přesně podle dřívější dohody - čas do velikonocčního sjezdu: "Byl to projev typický pro Stanislava Grosse. Nepřekvapil! My budeme postupovat tak, jak jsme sdělili, ponecháváíme sociálním demokratům prostor pro jejich předsjezdovou diskusi až do sjezdu. Po sjezdu budeme jednat s jejich novou reprezentací, která bude mít čerstvý mandát ze svého sjezdu," řekl Radiožurnálu Kalousek.

Opoziční ODS ústy místopředsedy Petra Nečase trvá na tom, že důvěra ve vládu je otřesena.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme