Stojím si za tím, že Stanislav Křeček nebyl dobrá volba, řekla bývalá ombudsmanka Šabatová

V Praze v pondělí proběhl další ze série protestů spolku Milion chvilek pro demokracii. Důvodem byla obava z rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům, a to konkrétně nesouhlas se zvolením Stanislava Křečka ombudsmanem. Jsou obavy na místě? „Určitě je na místě mírná obezřetnost, ale smysl instituce nelze zcela obrátit,“ řekla bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Veřejný ochránce práv a jeho zástupce by se měli doplňovat a nemluvit dvěma různými hlasy, říká bývalá ombudsmanka Šabatová.

„Demonstrace mě nepřekvapují. Řada z nich byla kvůli personálním změnám, například kvůli podivné výměně ministryně spravedlnosti, a jsem ráda, že se poprvé dostala naše instituce do hledáčku a zájmu veřejnosti,“ řekla bývalá ombudsmanka v rozhovoru s Marií Bastlovou v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. 

Bude Stanislav Křeček dobrý ombudsman?

„Byl částí společnosti vnímán jako člověk, který měl v oblasti lidských práv řadu nešťastných výroků a článků. To samozřejmě vyvolá obavu,“ vysvětluje, proč se nediví zájmu veřejnosti.

Jeho působení kritizovala už v minulosti a určitým způsobem i varovala před jeho zvolením. „Jednou z nejrizikovějších oblastí je otázka diskriminace. Dlouhodobě tvrdil, že prakticky neexistuje.“

Anně Šabatové se také nelíbilo to, že se coby zástupce nesouhlasně vyjadřoval k stanoviskům ombudsmanky, což považovala za velice nevhodné. 

„Ombudsman a jeho zástupce by se měli doplňovat a nemluvit dvěma různými hlasy. “

Anna Šabatová

Synergie vyžaduje kompromisy

Monika Šimůnková, současná zástupkyně veřejného ochránce práv, se netají svojí kritikou k novému ombudsmanovi ani tím, že má jiný názor zejména na oblast diskriminace, kterou by si chtěla vyčlenit pro sebe.

„Pokud má doktor Křeček problémy s oblastí ochrany práv některých menšin, myslela jsem, že by bylo zajímavé, kdyby tuto část svěřil své zástupkyni a věnoval se tomu, s čím problém nemá,“ vysvětluje Anna Šabatová. 

Jediným obdobím, kdy úřad fungoval tak, jak měl, bylo podle ní v době její spolupráce s Otakarem Motejlem.

„Pověřil mě zhruba půlkou agendy a já jsem se jí věnovala. Samozřejmě jsem ho nekritizovala, i když jsem s ním v něčem nesouhlasila, takže vznikl efekt jednoho hlasu,“ vzpomíná bývalá veřejná ochránkyně práv a dodává, že jde o to, aby se využilo synergie dvou lidí a ne aby se tříštila a znejišťovala veřejnost.

Vojtěch Laštůvka, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme