Stanislav Mečl: Přímý důkaz o ovlivňování justice politiky nemám

Současně s návratem Vlastimila Rampuly opouští funkci pražského vrchního žalobce Stanislav Mečl, který jí byl dočasně pověřen. Ve sporu o obsazení postu vrchního státního zástupce v Praze nejde o nic menšího než důvěryhodnost české justice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství | Foto: Filip Jandourek

Mečl dnes předal Vlastimili Rampulovi agendu a vrací se zpátky do Brna. Výměna postů je reakcí na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulovo odvolání zrušil.

Mečl by hostem poldních Ozvěn dne.

Tušil jste, že by vaše účinkování na postu vrchního státního zástupce v Praze mohlo trvat tak krátce?

Přehrát

00:00 / 00:00

Své působení v čele pražských žalobců zhodnotil Stanislav Mečl v Ozvěnách dne

„Samozřejmě jsem počítal se všemi variantami. Z toho důvodu jsem byl také výkonem funkce pouze pověřen. Z hlediska výkonu práce bych byl rád, kdybychom se dostali trošičku dál a mohli pokračovat v nastartovaných změnách.“

Jaké je vaše osobní hodnocení toho, čeho jste dosáhl?

„Mé hodnocení je velmi pozitivní, protože jsem se setkal s řadou státních zástupců i policistů, kteří skutečně mají zájem o věc, zajímá je důvěryhodnost státního zastupitelství, mají zájem pracovat, mají tah na branku. A to byla pro mne velice pozitivní zkušenost,“ pochvaloval si Mečl.

V čem jste postupoval odlišně od Vlastimila Rampuly?

Vlastimil Rampula se vrátil na post šéfa pražských žalobců

Číst článek

„Nevím, zda jsem schopný se k tomu vyjádřit. Metody práce pana doktora Rampuly detailně neznám. Já osobně jsem preferoval velmi úzký kontakt s policejními orgány, práci ve vyšetřovacích týmech, intenzivní spolupráci. Ale to byla taková má představa, kterou jsme realizovali, kterou já považuji za velice důležitou pro to, aby se zejména pohnulo se staršími a závažnými kauzami.“

Narazil jste během svého působení ve funkci vrchního státního zástupce v Praze na důkazy nebo indicie, které by naznačovaly, že se v minulosti některé kauzy neřešily, tak jak měly?

„Tak já samozřejmě jsem si odnesl mnoho různých poznatků ze svého dosavadního působení, ale myslím, že není na místě, abych to komentoval,“ odpověděl Mečl.

Takže na něco jste přišel, ale ještě to není ve stavu, abyste to mohl říci do rádia?

„Tak to, o čem lze hovořit, je minimálně postup v kauze Mostecká uhelná, který je všeobecně známý, a vyústil v podání kárných žalob.“

Narazil jste na něco, co by ukazovalo, že činnost vrchního státního zastupitelství v Praze ovlivňovali politici?

„Že bych k tomu získal nějakou přímou indicii, přímý důkaz, tak to ne.“

Myslíte, že pan Rampula nyní zastaví některé věci, které jste vy zahájil?

„To je otázka asi pro pana Rampulu. Samozřejmě, každý vedoucí státní zástupce má svou nějakou vlastní představu o fungování úřadu a má svoji představu o tom, jakým způsobem by se mělo pracovat, kam by se mělo směřovat. Takže, zda se pan doktor Rampula ztotožní s těmi mými představami a bude pokračovat v tom, co bylo započato, či nikoli, je skutečně na jeho rozhodnutí,“ uzavřel rozhovor v Ozvěnách dne Stanislav Mečl, který dnes opouští funkci vrchního státního zástupce v Praze, kterou dočasně zastával.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme