Europoslanec Polčák pozastavil členství v hnutí STAN, důvodem je kauza kolem Hlubučka

Europoslanec Starostů a nezávislých (STAN) Stanislav Polčák pozastavil členství v hnutí. Oznámil to v tiskové zprávě. Podle jeho vyjádření jde o reakci na kauzu kolem bývalého náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka. „Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN,“ napsal v krátkém vyjádření.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:30 20. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Polčák

Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil své členství v hnutí STAN | Zdroj: Profimedia

„Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ vysvětlil svůj krok europoslanec hnutí STAN Stanislav Polčák.

Policii se přihlásil Kos z kauzy kolem Hlubučka. Údajně zmizel den před razií v dopravním podniku

Číst článek

Ten zároveň pro server iROZHLAS.cz v textové zprávě odmítl, že by současné vyšetřování nějak ovlivnilo jeho práci na evropské úrovni.

„Nejsem aktérem současné kauzy a mého působení v Evropském parlamentu se nijak netýká. Pouze vnímám, že vytahování mého jména kvůli známosti s Michalem Redlem, kterou jsem ale nikdy netajil, vrhá ve světle současného vyšetřování na STAN stín,“ uvedl Polčák.

Polčák doplnil, že jeho známost s Redlem nijak neovlivnila jeho politické kroky. „Tuto hranici jsem měl vždy pevně nastavenou. Rozhodně jsem ani nepropojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí,“ přibližuje.

Přesto podle policie měl právě on představit podnikatele Pavla Kosa, údajnou pravou ruku Michala Redla, jako „nového fundraisera a majitele mediální agentury, který nyní primárně pomáhá shánět peníze na kampaň“ pražského hnutí STAN. Ten se měl zároveň jako poradce nasledně i podílet na plánování financování kampaně pražských voleb starostů.

Rozhodl jsem se pozastavit své členství v hnutí STAN. Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN. Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň

11:20 – 20. 06. 2022

12 105

I to ale Polčák odmítá. „Jsem přesvědčen, že průběh vyšetřování a další informace kolem této kauzy má slova potvrdí,“ dodal.

Šéf hnutí Vít Rakušan rozhodnutí europoslance přivítal. „Považuji to za rozhodnutí, které je zodpovědné a může v těžké době pomoci hnutí STAN,“ reagoval krátce pro server iROZHLAS.cz s tím, že jde o „vyvození politické odpovědnosti“.

Za nepříjemnou označil v textové zprávě situaci v hnutí i místopředseda STAN Jan Farský. I proto podle něj předseda Rakušan uspíšil svolání mimořádného sjezdu hnutí STAN, který se měl původně konat až na podzim. Nově to bude už o prázndinách.

Problémy z minulosti

Přitom Polčák a vedení hnutí STAN nečelí kritice kvůli kontaktům s Michalem Redlem poprvé. Kvůli stykům s podnikatelem, který byl stíhán ve dvou kauzách Radovana Krejčíře, nekandidoval Polčák do předsednictva hnutí STAN třeba už v roce 2017.

Starostům a nezávislým radí Krejčířův muž. Řeší s ním personální nominace

Číst článek

V tehdy řešené kauze měl Polčák s Redlem konzultovat výběr zástupců do městských firem. Podle uniklého e-mailu, který zveřejnil Radiožurnál, europoslanec po podnikateli požadoval seznam „odborníků na vodárenství a energetiku“ pro pražskou organizaci hnutí STAN.

„Na této snaze nevidím nic špatného. Samotný fakt, že byl někdo před patnácti lety trestně stíhán, aniž byl odsouzen, podle mě není důvodem ke společenské izolaci takového člověka,“ komentoval tehdy své kontakty Polčák.

Později toto své vysvětlení pro Radiožurnál korigoval tím, že chtěl „odborníky“ konzultovat s otcem Michala Redla Petrem Redlem starším, který ovšem neměl e-mailovou adresu.

Do předsednictva STAN se Polčák opět dostal na desátém sjezdu hnutí v roce 2019, kde získal téměř 80 % hlasů delegátů. Z vedení hnutí ale nakonec opět odstoupil v březnu, kvůli aféře kolem jeho postupu v souvislosti s kauzou Vrbětice.

Polčák tehdy jako advokát žádal odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů v roce 2014. Předseda STAN Vít Rakušan tehdy mluvil o „hrubé politické chybě“, která nakonec vedla právě k Polčákově reziganci z vedení hnutí.

Kauza Dozimetr

Skupina kolem bývalého náměstka pražského primátora hnutí STAN Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem, ovlivňovala podle policie tři velké zakázky. Podle zjištění Radiožurnálu z policejních dokumentů údajně požadovala milionové úplatky.

‚Klobouk dolů před Petrem, že to jakoby umlátil.‘ Jak měli Hlubuček a spol. obsazovat klíčové posty

Číst článek

Pět milionů měla celá skupina požadovat třeba za to, že přes tehdejšího člena vedení dopravního podniku Mateje Augustína projde smlouva na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Zakladateli údajné organizované skupiny, kvůli níž ve středu zasahovali detektivové v akci Dozimetr, jsou podle policejních dokumentů Redl, Kos a Hlubuček.

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan uvedl, že popis jednání jeho klienta, který je v usnesení o zahájení trestního stíhání, se diametrálně liší od toho, jak je Hlubuček a jeho role v kauze dopravního podniku veřejně prezentována. V pátek u obvodního soudu pak pouze doplnil, že role jeho klienta je podle jeho hodnocení „spíše okrajová“.

Tomáš Pika, vtk, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme